Megelőzte magát a NASA

A vártnál három évvel korábban, már 2014-ben tesztelheti – pilóta nélkül – Orion nevű űrkapszuláját az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA.

LM
2011. 11. 09. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eszközt arra tervezik, hogy űrhajósokat szállítson a világegyetem mélyére: aszteroidákra, a Holdra, a Marsra és a Naprendszeren belüli más célpontokra – emlékeztettek a NASA szakemberei.

Az Oriont a Lockheed Martic cégcsoport fejleszti, a kapszulát egy Delta 4-es vagy egy Atlas 5-ös rakéta szállítja majd az űrbe a Cape Canaveral-i bázisról 2014-ben – közölte Josh Byerly, a NASA szóvivője.

A kapszulát a Föld felszíne feletti 8000 kilométeres pályán tesztelik majd. A tervek szerint kétszer kerüli meg a bolygót, majd több mint 32 ezer kilométer per órás sebességgel lép be újra a légkörbe. Ez elhomályosítja a nemrég nyugdíjazott űrsiklók 28 ezer kilométeres belépési sebességét.

Az űrhajózás történetében eddig az Apollo-10 lépett be legnagyobb sebességgel a légkörbe: 1969-ben óránkénti 39 700 kilométerrel. „A teszt révén megtudjuk, hogy az Orion túléli-e a tervezett sebességnél a belépést” – jegyezte meg Byerly.

A pilóta nélküli teszt 370 millió dolláros pluszköltséget ró a NASA-ra. A hivatal eddig ötmilliárd dollárt költött az Orion-programra, amelynek keretében 2025-re tervezik az első éles küldetést egy aszteroida felszínére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.