Ők adtak életet az első csillagoknak

A világegyetem hajnalán létrejött két hatalmas gázfelhőt észleltek amerikai csillagászok.

WL
2011. 11. 11. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csillagászok – akik felfedezésüket a Science legújabb számában ismertették – a hawaii Keck obszervatóriumból végezték a megfigyeléseket. Az általuk észlelt két felhő körülbelül kétmilliárd évvel az ősrobbanás után képződött, nem tartalmaznak a hidrogénnél, valamint a hidrogénizotópnál, a deutériumnál nehezebb kémiai elemeket. A tudósok nem keresték ugyan a héliumot, de feltételezéseik szerint az is bőségben található a felhőkben.

Nem találtak viszont nehezebb elemeket, úgynevezett fémeket. A „fémek” a csillagászok számára a hidrogénnél és héliumnál nehezebb kémiai elemeket jelentik, és mivel ezek az elemek a csillagfejlődés során jönnek létre, a korai univerzumban kevés fém volt található. Ennek megfelelően az akkor keletkezett csillagokból szinte teljesen hiányoznak a nehezebb elemek.

„A nehéz elemek hiánya bizonyítja, hogy a felhők a korai világegyetemből valók. Első ízben sikerült észlelni ilyen gázfelhőket, amelyek az első csillagoknak adtak életet” – hangsúlyozta J. Xavier Prochaska, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem csillagásza, a tanulmány társszerzője, aki szerint további ilyen gázfelhők lehetnek.

A Science legújabb számában megjelent amerikai és japán kutatók tanulmánya szerint a korai csillagok sokkal kisebbek lehettek, mint eddig feltételezték. Az eddigi elképzelések szerint az első csillagok tömege több százszor meghaladta a Napunkét, a legújabb kutatások fényében „csupán” néhány tucatszor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.