Rejtélyes halál – Helyszínelők a Nemzeti Múzeumban

Öngyilkosság vagy gyilkosság? Rendőrségi szakértők újrajátszották Teleki László végzetes éjszakáját, hogy közelebb vigyenek a tragédia körülményeinek tisztázásához.

Bittner Levente
2011. 11. 26. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teleki László – az országgyűlés halottja. Magyar Nemzeti Múzeum, 2011. október 27. – 2012. január 31. A tárlathoz kapcsolódó szabadegyetemi előadások programját itt olvashatja, a Pesti helyszínelők 1861/2011 című rendezvénysorozatra pedig itt regisztrálhat.

A múzeum előcsarnokában különleges látvány fogadja az érkezőt: a feketével bevont térben Teleki László ravatalának rekonstrukcióját építették fel, a gróf koporsója köré rendezve a politikus életét és halála körülményeit bemutató vitrineket.

Ez nemcsak kiállítás, hanem visszaemlékezés is, a „megemlékezés különleges aktusa”. Annak az időszaknak a megidézése, amikor a múzeum a „nemzeti kegyelet gyászterévé” vált – adott magyarázatot a látványra Csorba László, a Nemzeti Múzeum főigazgatója a rendezvénysorozat sajtóbemutatóján. Elsőként az 1861-es országgyűlés korelnökét, Palóczy Lászlót, majd néhány nappal később Telekit is a képviselőháznak otthont adó Nemzeti Múzeum előcsarnokában ravatalozták fel, hogy aztán 1945-ig itt vegyenek végső búcsút a nemzet nagyjaitól, köztük Kossuth Lajostól, Jókai Mórtól és Ady Endrétől.

A 200 éve, 1811-ben született Teleki László a reformkor egyik vezető politikusa volt, akit a Batthyány-kormány párizsi követévé nevezett ki. A szabadságharc bukása után a Kossuth-emigráció kiemelkedő egyénisége lett. 1860 decemberében azonban Drezdában váratlanul letartóztatták és kiadták Ausztriának. Érdekesség, hogy a rendőrségi akciót az a Friedrich Ferdinand Beust szász miniszterelnök rendelte el, aki később a Monarchia első közös külügyminisztere lett – emeli ki az MNO-nak M. Lovas Krisztina, a kiállítás egyik kurátora.


Ám Ferenc József megkegyelmezett a korábban halálra ítélt politikusnak, és pár hónappal később meghívót küldött számára az 1861-es országgyűlés főrendi házába. Teleki azonban – megválasztott képviselőként – a parlamenti többséget megszerző Határozati Párt élére állt, de még mielőtt összecsaphatott volna a Felirati Pártot vezető Deák Ferenccel, holtan találták hálószobája padlóján a Szervita téri Teleki-palotában. Befejezetlen beszédének kézirata az íróasztal fiókjában feküdt.

M. Lovas Krisztina hangsúlyozza, hogy a haláleset rendkívül kényes helyzetet teremtett nemcsak a hatalom és Teleki politikai ellenfelei, hanem a Határozati Párt számára is. A közvélemény megnyugtatása érdekében azonnali és szakszerű vizsgálatot kellett lefolytatni, nehogy az indulatok elszabadulása a Habsburg önkényuralom elleni tüntetéssé fejlődjön.

A nyomozás eredménye szerint Teleki öngyilkos lett, ezt a tényt a történészek is elfogadják, ám számtalan apró részlet kérdéseket vet fel – teszi hozzá. Ezek egyike Teleki unokaöccsének és pártja egyik alvezérének, Tisza Kálmánnak a látogatása: a jegyzőkönyv szerint ugyanis előző este hét és kilenc között tartózkodott a grófnál. Igen ám, de a házmesterné tanúvallomásában a távozás időpontját jól láthatóan meghamisították. A 11-es számjegyet más tintával 9-re változtatták, tehát Tisza valójában legalább három és fél órát töltött a palotában, s nem sokkal a végzetes pisztolydörrenés előtt távozhatott – emeli ki M. Lovas Krisztina, Hatos Géza és Szabad György kutatására hivatkozva.

A történész hangsúlyozza: Telekinek ezekben a napokban azzal kellett szembesülnie, hogy saját pártjának vezérei sem követik radikális, valójában az emigráció politikáját tükröző nézeteit, hanem ők is egyezkednének az uralkodóval, csak magasabb árat kérnének, mint Deákék. Ezen a ponton pedig – talán éppen a Tiszával folytatott végső beszélgetés hatására – eljuthatott odáig, hogy „egész élete értelmetlenné vált”.

Nemcsak Teleki nagyszerű egyénisége, hanem egy végtelenül izgalmas történelmi pillanat újabb részletei is feltárulnak a kiállításon és a hozzá kapcsolódó rendezvénysorozaton – jegyzi meg Csorba László, hozzátéve: 1860–61 döntő választóvonal volt forradalom és kiegyezés között. Hiszen ekkor dőlt el a választás Kossuthék és Deákék útja között, vagyis hogy hozzájárulunk-e egy olyan Habsburg Birodalom restaurálásához, amely a térségben eltorlaszolja a népek modern nemzetté fejlődésének útját.

Teleki László nagy figurája a kornak, igazi államférfi, olyan jellem, „akinek a becsület nem csak hangok sora” – ezért szeretnék őt visszahozni a köztudatba, ez is a kettős jubileumra időzített kiállítás célja. „Pártja többségben volt, hogy lehet, hogy a vezető mégis öngyilkos lesz?” – teszi fel a költői kérdést Csorba László.

„A polgárosodás alapvető feladata volt a rendőrség korszerűsítése, ennek pedig kiemelkedő pillanata e tragédiának a vizsgálata – hiszen ekkor került sor az egyik első szakszerű helyszínelésre hazánkban. Így a mi kiállításunk egy történelmi fordulópont és egy csodálatos szaktörténeti pillanat felidézése is egyben. Közben pedig olyan együttműködés jött létre a Rendőrtiszti Főiskola, az ORFK Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet és a múzeum között, amely kitágítja az intézmény lehetőségeit” – hangsúlyozza Csorba László.

Május 8-án, reggel fél nyolckor értesítették Thaisz Eleket a halálesetről. A gróf szobájában az ágy mellett feküdt, arccal a plafon felé. Vérnyomok csak Teleki közelében voltak, a golyó a mellkasnál hatolt be, majd az első ágyékcsigolyát keresztülfúrva az izomban megállapodott. A holttestről és környezetéről Mayer György készített fényképeket, ezek a magyar kriminalisztika történetének első helyszíni sztereofotói.

---- A helyszínelés ----

Helyszínelők akkor: Thaisz Elek, a Pest városi rendőrség első főkapitánya, Thanhoffer Pál, Pest város tiszti főügyésze, Flór Ferenc városi főorvos, Kovács Sebestyén Endre sebész.

A korabeli helyszínelést a szakma élvonala végezte, ezért mi is a legjobbakat kértük fel, amikor újra lefolytattuk a szemlét – veszi át a szót Anti Csaba László alezredes. Ha a mai modern kriminalisztikai eszközök már akkor is a szakemberek rendelkezésére álltak volna, vélhetően kevesebb nyitott kérdés marad a gróf halálával kapcsolatban – mondja a Rendőrtiszti Főiskola oktatója. És akkor: milyen munkát végeztek a helyszínelők 150 éve? Fontos mérések maradtak el, valamint gyakran csak a következtetéseiket írták le, az alapul szolgáló tényeket nem, így ma már nehéz konklúziókat levonni, csak verziókat lehet felállítani – említ néhányat a hiányosságok közül Gárdonyi Gergely. Az alezredes hozzáteszi: bár összességében jól dolgoztak az elődök, a jegyzőkönyv alapján azonban az eset több momentuma nem életszerű. Ráadásul a pisztolykészlet és Teleki ruhája sem maradt fenn. A gróf személyes tárgyait ugyanis visszaadták a családnak, majd minden eltűnt. A jegyzőkönyvben rögzítették azt is, hogy a helyszínt Mayer György fotográfus lefényképezte. Arról, hogy az elkészült felvételeket a fényképész kinek adta át és azután hová lettek, ma semmit nem tudunk. A kiállításon bemutatott eredeti sztereo-fotográfiákat a Dessewffy család egy tagja ajándékozta a múzeumnak 1941-ben.

…és most: Anti Csaba László rendőr alezredes, Bozó Csaba rendőr alezredes, igazságügyi biológus szakértő, Gárdonyi Gergely rendőr alezredes, Hegyi István igazságügyi fegyverszakértő, Kosztya Sándor rendőr őrnagy, igazságügyi orvosszakértő.

Már a korabeli helyszínelők is modellezték, vajon elférhetett-e még egy ember (a gyilkos?) Teleki holtteste és az éjjeliszekrény között. Arra a következtetése jutottak, hogy a harminc-egynéhány centiméteres pisztoly mellett már nem maradt hely másnak.

Ugyanakkor a boncolás során feltárt lőcsatorna alapján a golyó 45 fokos szögben hatolt be a testbe, tehát a fegyvert nem vízszintesen tartották, így elvileg maradhatott elég hely egy másik személy számára is – mutat rá egy újabb érdekességre Anti Csaba László. Napjaink „pesti helyszínelői” szerint úgy biztosan nem történhetett az eset, ahogyan azt a korabeli szemlejegyzőkönyvben valószínűsítették, vagyis hogy a grófot a halált okozó lövés álló helyzetben, arccal az ágy és az éjjeliszekrény által képzett szeglet felé fordulva érte, ami után egyenesen hanyatt esett, mégpedig azon a helyen, ahol a holttestét megtalálták. Ez esetben ugyanis szükségszerűen sérülés(ek)nek kellett volna keletkezni a testen, márpedig a jegyzőkönyv tanúsága szerint „valami sértésnek, erőszaknak vagy ellenszegülésnek semmi nyoma”. Ugyanakkor ez a lőcsatorna létrejöhetett úgy is, hogy az ágyon ülve, könyökét a lábán megtámasztva húzta meg a ravaszt. Ez azonban újabb kérdést vet fel: ez után képes volt-e olyan mozgásra, hogy az ágy mellett, a padlón „hanyatt fekve tökéletesen kinyújtott állapotban” találjanak rá? Mindez pedig azt valószínűsíti, hogy a helyszínelők kiérkezése előtt megmozgathatták a holttestet.

Egy korabeli elöltöltős pisztoly, textília, sertéshús, oldalas és bőr segítségével Hegyi István fegyverszakértő vezetésével sikerült szemléltetni, milyen annak a látványa, amikor a lövés közvetlen közelről éri a testet. Ennek kapcsán a szakértő megjegyzi, hogy a kísérlet során a golyó és a pisztolycsőből kiáramló gáznyomás a testbe rengeteg szennyeződést vitt be. Ilyenekről a boncolási jegyzőkönyvben azonban nem tettek említést, mint ahogy a bemeneti seb állapotát sem rögzítették pontosan. A lövés rekonstruálása során a fegyver által keltett hanghatást is megvizsgálták a mai kor szakértői, hiszen a házban lakók vallomása szerint a lövést senki sem hallotta. (Igaz, a házmester felesége és lánya éjfél körül hangos csattanásra lett figyelmes, de azt közönséges ajtócsapódásnak vélték, fél kettőkor pedig a Szerviták terén szolgálatot teljesítő boltőrnek úgy tűnt, mintha egy boltajtó lakatját ütötték volna le.) Hegyi István beszámolója szerint ugyanakkor a lőkupacs csattanása két szobával odébb is jól hallható volt, pedig az a lövés zajának csupán tizedével jár.

Mégis mi történhetett? „Úgy vélem..., Teleki László valóban agyonlőtte magát a május 8-ára virradó éjszakán – és ezt a legközelebbi szomszédok, (Teleki) Gyula és (Teleki) Sándor az inasokkal együtt azonnal meg is hallották. Nyilván behatoltak a szobájába, segíteni akartak, majd konstatálták a véget, és elrendezték úgy a helyszínt, ahogy helyesnek látták. Reggel pedig hivatalosan értesítették a főkapitányt, akivel – alighanem Tisza Kálmán és barátai szoros közreműködésével – előre megbeszélték, mi kerüljön bele a hivatalos vizsgálati dokumentumokba” – írja Csorba László a kiállítás katalógusában. És hogy miért lehetett erre szükség? Hogy a párt vezetőinek közvetett felelősségére „való legtávolabbi utalásokat is eltüntessék”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.