Szét kell választani őket a fajfenntartás érdekében

A fajfenntartás érdekében szét kell választani és nőstény egyedekkel kell pároztatni a torontói állatkert homoszexuális párként viselkedő két pápaszemes pingvinjét (Spheniscus demersus).

NT
2011. 11. 09. 12:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 10 esztendős Pedro és a 20 éves Buddy idén érkezett a torontói intézménybe a Pittsburghi Nemzeti Madárparkból, hogy párra leljenek az állatkert nőstény pingvinjei között. A két hím azonban inkább egymás társaságát részesíti előnyben: „ölelgetik”, hívogatják egymást és udvarolnak a másiknak. Az intézmény ezért úgy döntött: a fajfenntartás érdekében véget vet a románcnak.

„Két nőstény is követi őket, csak rá kell vennünk a fiúkat, hogy érdeklődjenek irántuk” – idézte Tom Masont, az állatkert madarakkal és gerinctelen állatokkal foglalkozó munkatársát a The Toronto Star című lap internetes kiadása. Mint hozzátette: „Ha Pedro és Buddy nem lennének genetikailag oly fontosak, akkor hagynánk őket azt csinálni, amit akarnak”.

Az 1990-es években nagyjából 225 ezer pápaszemes pingvin élt a vadonban. Ma már csak 60 ezer körül mozog a számuk és a populáció mérete rohamosan csökken. A biológusok szerint ennek az az oka, hogy a változó óceáni áramlatok miatt a pingvinek táplálékforrásai egyre messzebb sodródnak a madarak afrikai fészkelőhelyeitől. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szerint a vadon élő pápaszemespingvin-állomány még a század vége előtt teljesen kipusztulhat.

A chicagói Populációkezelési Központ szakemberei ezért minden fogságban élő példány számára igyekeznek megtalálni a legmegfelelőbb társat: a pingvineket „összehozzák”, szétválasztják, és különböző állatkertekbe költöztetik őket a genetikai diverzitás, vagyis a fajon, illetve populáción belüli genetikai változatosság maximalizálásának – és a beltenyészet elkerülésének – érdekében.

Ahogy az állatkert legtöbb lakójánál, úgy a pingvinek esetében is nagy kihívást jelent a fogságban való szaporítás. Még ha a nőstényeknél sikeres is lenne a mesterséges megtermékenyítés, a pingvinek esetében a tojások kiköltése olyan idő- és energiaigényes folyamat, amelyet egyetlen szülő szinte biztosan nem tudna elvégezni.

A New York-i Central Park állatkertjének homoszexuális állszíjas pingvinjei (Pygoscelis antarcticus), Roy és Silo azzal váltak népszerűvé 2004-ben, hogy kiköltöttek egy tojást, amelyet a gondozóik bíztak rájuk. A párt később a közös utód sem tudta összetartani, Silo ugyanis egy nőstény miatt elhagyta korábbi kedvesét.

A franciaországi Funkcionális- és Evolúciós Ökológia Központ 2010-ben készített tanulmányának konklúziója szerint a homoszexualitás nagyon elterjedt a pingvinek körében, de egy ilyen kapcsolat általában nem tart tovább néhány évnél. Pedro és Buddy szétválasztása csak addig fog tartani, amíg sikeresen megtermékenyítik a megfelelő nőstényeket. A tojások kiköltésének idejét talán már újra egymás mellett tölthetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.