A világegyetemmel egyidős

Az idők „kezdetéről” származó ritka galaxist fedeztek fel a Hubble és a Spitzer űrteleszkópok segítségével.

BL
2011. 12. 23. 5:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi kutatócsoport, amely Oucsi Maszaminak, a Tokiói Egyetem professzorának irányításával dolgozott, az Astrophysical Journal című folyóiratban számolt be felfedezéséről.

A GN-108036 katalógusjelű galaxis, amelynek létét földi telepítésű teleszkópokkal is igazolták, 12,9 milliárd fényévnyire található bolygónktól, ez azt jelenti, hogy a 13,7 milliárd éves világegyetem hajnaláról származik. A galaxisnak kissé elnyújtott formája van, átmérője átlagosan 5000 fényév. Intenzív fénye arra utal, hogy rengeteg fiatal, masszív csillagot tartalmaz – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.

A Hubble és a Spitzer űrteleszkópok által infravörös fényben végzett megfigyelések segítettek megállapítani, hogy mennyire „termékeny” a galaxis, amely évente körülbelül száz napot „hoz a világra”. Tejútrendszerünk, amely ötször nagyobb és százszor masszívabb, mint a GN-108036 katalógusjelű galaxis, évente harmincszor kevesebb csillagot „termel”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.