Mi lett az ókori műtárgyak sorsa?

Úgy tűnik, az ókori római épületek sikeresen túlélték a líbiai polgárháborút, ám kérdéses, mi lett a sorsa az országban fellelt műtárgyaknak.

TK
2011. 12. 05. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olyan ókori városok, mint Lepcis Magna és Szabrata érintetlenek maradtak, de a tárgyak nagy valószínűséggel százával tűntek el a múzeumokból és a régészeti lelőhelyeken. A közelmúltban egy autó csomagtartójában fellelt tucatnyi kincs vetette fel a kérdést, hogy vajon hány tárgyat csempésztek ki az országból a vészterhes idők előtt és alatt.

A kormány tagjai kijelentették, hogy lefoglalták a szállítmányt, amelyben többek között egy 2–3. századból származó, nőalakot ábrázoló szobrot, illetve férfibüsztöket találtak. A csempészek egy egyszerű bőröndbe csomagolták a felbecsülhetetlen értékű műveket a főváros augusztusi eleste idején. Vallomásukból kiderült, hogy bizonyos Kadhafi-párti csoport akarta eladni a tárgyakat, hogy a fegyveres ellenállást pénzeljék az árán.

Az első jelentések szerint több ezer görög, római, bizánci és a korai iszlám időkből származó pénzérmét loptak el egy bengázi gyűjteményből, de az ország teljes műkincsállományának leltározásához még sok időre van szükség. A szakemberek szerint mind Irak, mind Afganisztán kulturális örökségének hatalmas részét veszítette el a feketekereskedelem vagy a műkincslopások következtében a háborúk idején. Mint a mediterrán térség egyik csomópontja, Líbia valóságos kincseskamrája az ókori görög és római történelemnek.

Az UNESCO világörökségi listáján az ország öt helyszíne is szerepel – olvasható a Wanderlust című brit hírportálon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.