Új sziget képződött a Vörös-tengerben + Képek

Új „lakója” van a Vörös-tengernek: egy füstölgő sziget.

MNO-Pálfi Krisztina
2011. 12. 29. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sziget a hónap elején jött létre egy vad kitörés következtében. Mivel laza vulkáni törmelékből áll, így valószínűleg nem lesz hosszú életű.

A híradások szerint a halászok 90 láb (30 méter) magasra feltörő lávaszökőkutakat láttak december 19-én. Erik Klemetti, az ohiói egyetem vulkanológusa szerint ezen a napon kezdődhetett a kitörés.

A rákövetkező napon hamuoszlopokat figyeltek meg a helyszínen a NASA Terra és Aqua műholdjainak MODIS (Mérsékelt Felbontású Képalkotó Spektrodiaméter) készülékei. Az Aqua ózonnyomkövető készüléke emelkedett kén-dioxid-szintet mutatott, ami szintén alátámasztja a kitörés elméletét. December 23-ra pedig egy új szigetnek kinéző képződmény jelent meg Jemen nyugati partjainál a Vörös-tengerben.

A vulkáni tevékenységre a Zubair-csoport mentén került sor, ami kis szigetek csoportja, melyek nagyjából északnyugat-délkelet irányban terülnek el. A szigetek egy pajzsvulkánból alakultak ki és emelkedtek a tengerszint felé.

A szigetek sokszor tünékenyek, mivel ezek általában laza vulkáni törmelékből állnak, így a hullámzás nagyon gyorsan pusztítja őket.

Az újonnan kialakuló szigetek nem szokatlanok. Többek között ilyen sziget az Izland melletti Surtsey, de észleltek ilyeneket az indonéziai Krakatau kalderájában (Anak Krakatau), valamint Tongánál (Hunga Tonga-Hunga Ha'apai).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.