Csatlakoznak az „agytrösztökhöz”

A rendes tagságot akkor fogja elnyerni, ha öt év elteltével a CERN Tanácsa fölülvizsgálja, hogy Szerbia eleget tett-e a követelményeknek.

TK
2012. 01. 10. 2:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a döntés akkor lesz hivatalos, amikor az érintett felek aláírják az okmányt és azt a szerb parlament, a szkupstina is jóváhagyja. Ekkor válik Szerbia a világ legnagyobb tudományos szervezetének társult tagjává, ami mindkét fél érdeke – mondta a titkos szavazás után a főigazgató és emlékeztetett arra, hogy szerb fizikusok már évekkel ezelőtt bekapcsolódtak a CERN kutatásaiba annak ellenére, hogy az ország még nem tagja a szervezetnek.

A Tanjug előzetes híre szerint Boris Tadics szerb elnök kedden utazik a svájci városba, hogy aláírja a dokumentumot Rolf-Dieter Heuer főigazgatóval. Az újvidéki (Novi Sad) egyetem természettudományi-matematikai fakultásán az aktust élőben videoláncon követhetik a hallgatók és a tanárok.

Tadics svájci látogatását fölhasználja arra is, hogy az ENSZ különböző, Genfben működő szervezeteinek, köztük a leszerelési- és a gazdasági bizottságnak a vezetőivel tárgyaljon.

Szerbia a CERN rendes tagságot akkor fogja elnyerni, ha öt év elteltével a CERN Tanácsa fölülvizsgálja, hogy Szerbia eleget tett-e a követelményeknek.

Genftől kicsit északra 1954-ben írta alá 12 ország a CERN alapító okiratát, köztük volt a Jugoszláv Szövetségi Népköztársaság, amely 1961-ben kilépett a szervezetből. Magyarország 1992-ben lett a szervezet tagja. Ma 20 országot számol az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet.

A Politika című belgrádi napilap a CERN-t olyan agytrösztnek nevezi, amely a világ legkiválóbb atomfizikusait, kutatóit tömöríti. A tudományos-technológiai együttműködésről szóló szerződést miden olyan ország is aláírta, amely nem teljes jogú tagja a szervezetnek, mint több Európán kívüli ország, köztük India, Izrael, Japán, az Egyesült Államok, Törökország és az UNESCO, mint megfigyelő. Ez azt jelenti, hogy nincs szavazati joguk a legmagasabb döntéshozói szervben, a tanácsban, de a kutatásokban részt vehetnek.

A CERN-nek 3 ezer teljes idejű foglalkoztatottja van, valamint 6500 szerződéses tudományos kutató és mérnök 80 nemzet 500 egyeteméről. A nyári hónapokban 10 ezren is dolgoznak a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriumában – hívta fel a figyelmet a Politika.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.