Egész testükkel látnak?

Egyes ízeltlábúak, így a skorpiók egész testük felületével képesek érzékelni a fény bizonyos hullámhosszát.

BL
2012. 01. 09. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes skorpiók fluoreszkálnak az ibolyántúli fényben, ez kapóra jön a mérgező állatok sötétben való felderítésekor. Doug Gaffin, az Oklahomai Egyetem kutatója negyven skorpiót tett ki különböző hullámhosszú fénynek – írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása. Az állatok szemét fóliával takarta le. Amennyiben zöld fénnyel világította meg őket, a skorpiók mozdulatlanok maradtak, mivel nem tudtak tájékozódni. Ibolyántúli fényben azonban teljesen aktívnak bizonyultak, függetlenül attól, hogy szemüket tudták-e használni vagy nem.

Gaffin ebből arra következtetett, hogy az állatok viaszosnak tűnő kutikulája, tehát külső vázuk burka érzékeli az UV-fényt, és teljes felületével kezdetleges szemként működik. Hasonló jelenség ismert a muslicák lárváiról is. Gaffin úgy vélekedik, hogy az éjjeli életmódot folytató állatok így érzékelik a Hold által visszavert csekély ibolyántúli fényt, és így könnyebben találnak biztos menedéket. Amennyiben ugyanis testük a fénymennyiség csökkenését észleli, ez azt jelenti számukra, hogy valószínűleg biztonságos helyre jutottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.