GLP1: kulcs a fogyáshoz

Az étvágyat fékezi meg egy, a bélben található hormon, amely segíthet a túlsúlyos vagy elhízott embereknek.

NT
2012. 01. 11. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A glukagonszerű peptid (GLP1) olyan hormon, amely a bélrendszerben keletkezik, amikor valaki eszik. Mivel a molekula a vércukorszint szabályozásában is részt vesz, nemrégiben 2-es típusú diabétesszel élő embereknél is elkezdték alkalmazását. A vizsgálatok közben arra figyeltek fel, hogy a hormon csökkentette a páciensek éhségérzetét is, ezért Tina Vilsboll kutatásvezető, a Koppenhágai Egyetem munkatársa megtervezett egy tanulmányt az összefüggés ellenőrzésére.

A metaelemzésben 25 korábbi klinikai próba eredményeit tekintették át, amelyekben 6 ezer páciens kapott GLP1-et. A British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóiratban közzétett tanulmány szerint azoknál a cukorbeteg és nem cukorbeteg embereknél, akik legalább húsz hónapon keresztül a minimális adagban kapták a GLP1-et, nagyobb súlycsökkenést tapasztaltak, mint a kontrollcsoport tagjainál.

Ezen túlmenően jobbak lettek vérnyomásértékeik és koleszterinszintjük is, valamint javult náluk a glikémiás kontroll, az a szabályozó folyamat, amelyben a szervezet a szénhidrátok hatását a vércukorszinthez igazítja.

A kutatók összegzése szerint az eredmény meggyőző bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a GLP1 segít az elhízottak testsúlyának csökkentésében. Hozzátették ugyanakkor, hogy a hormon hosszú távú biztonságossága még nem ismert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.