A glukagonszerű peptid (GLP1) olyan hormon, amely a bélrendszerben keletkezik, amikor valaki eszik. Mivel a molekula a vércukorszint szabályozásában is részt vesz, nemrégiben 2-es típusú diabétesszel élő embereknél is elkezdték alkalmazását. A vizsgálatok közben arra figyeltek fel, hogy a hormon csökkentette a páciensek éhségérzetét is, ezért Tina Vilsboll kutatásvezető, a Koppenhágai Egyetem munkatársa megtervezett egy tanulmányt az összefüggés ellenőrzésére.
A metaelemzésben 25 korábbi klinikai próba eredményeit tekintették át, amelyekben 6 ezer páciens kapott GLP1-et. A British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóiratban közzétett tanulmány szerint azoknál a cukorbeteg és nem cukorbeteg embereknél, akik legalább húsz hónapon keresztül a minimális adagban kapták a GLP1-et, nagyobb súlycsökkenést tapasztaltak, mint a kontrollcsoport tagjainál.
Ezen túlmenően jobbak lettek vérnyomásértékeik és koleszterinszintjük is, valamint javult náluk a glikémiás kontroll, az a szabályozó folyamat, amelyben a szervezet a szénhidrátok hatását a vércukorszinthez igazítja.
A kutatók összegzése szerint az eredmény meggyőző bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a GLP1 segít az elhízottak testsúlyának csökkentésében. Hozzátették ugyanakkor, hogy a hormon hosszú távú biztonságossága még nem ismert.
GLP1: kulcs a fogyáshoz
Az étvágyat fékezi meg egy, a bélben található hormon, amely segíthet a túlsúlyos vagy elhízott embereknek.
2012. 01. 11. 16:00
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!