Kergetőznek a Hold felszíne felett + Videó

Hold körüli pályára állt vasárnap éjszaka a GRAIL amerikai űrszondapáros második tagja is – közölte az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA.

WA
2012. 01. 02. 6:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A páros első tagja, a GRAIL–A szombat éjszaka a Holdhoz érkezve begyújtotta fő hajtóművét, hogy lefékeződjön arra a sebességre, amely a pályára álláshoz volt szükséges. A szonda jelzése alapján a manőver az előre eltervezett szerint történt. Társa, a GRAIL–B vasárnap éjszaka végezte el ugyanezt a műveletet. A 496 millió dolláros összköltségű küldetés részeként az űrszondákat szeptember 10-én indították a floridai Cape Canaveral légibázisról.


A következő három hónap során az űrszondák 56 kilométerre a Hold felszíne fölött, poláris pályán keringenek, mintegy „kergetőzve” egymással. Az átlagos távolság 200 kilométer lesz az ikerszondák között, ám ez változik a regionális gravitációs eltérések függvényében, amelyek hol lelassítják, hol felgyorsítják a szondákat. Ezeket a parányi eltéréseket az űrszondák fedélzetén működő speciális rádióadók segítségével rögzítik, feltérképezve az égitest tömegeloszlását.

Az ily módon nyert adatok segítségével részletesen meghatározhatják a Hold gravitációs mezejét. Ezek az információk sok mindent elárulnak a Hold belső szerkezetéről és arról, hogyan alakult ki, miként fejlődött égi kísérőnk, és miért „rücskösebb” az égitest „hátoldala”, mint a Föld felé forduló „arca”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.