Különös melegedést észleltek

Kétszer-háromszor gyorsabban melegszik a Golf-áramlat az Atlanti-óceánnál német tudósok megfigyelései szerint.

PR
2012. 01. 30. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nature Climate Change című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány adatai nemzetközi kutatócsoport megfigyelésein és szimulációkon alapulnak. Ezek szerint a Golf-áramlat hőmérséklete az elmúlt száz évben 1,2 Celsius-fokkal, míg az Atlanti-óceán 0,4 fokkal emelkedett.

A Németország északi vidékén, Kielben működő Helmholtz Óceánkutató Központ szerint a jelenség más óceánok gyors áramlataira is igaz: helytálló a Japán és az Ausztrália, vagy épp a Brazília és az Afrika déli része előtt „elhúzó” áramlatokra.

A Golf-áramlat az egyik legerősebb tengeri áramlat. Az általa Amerikából Európába „szállított” meleg felelős Közép- és Észak-Európa viszonylag enyhe éghajlatáért. Az áramlat forrása a Mexikói-öbölben van, onnan visz másodpercenként akár 100 millió köbméter vizet észak felé az Egyesült Államok keleti partja mentén.

A kutatók azt vizsgálták, milyen mértékben változtak az ilyen meleg áramlatok az elmúlt évszázad során. Kiderült, az áramlatok felmelegedése jelentős mértékű és kisebb változásokkal jár együtt. E változások viszont hatással lehetnek az óceánban zajló szén-dioxid-felvételre, amely magasabb hőmérséklet mellett csekélyebb – mutattak rá a szakemberek.

„Összességében a hőmérsékleteket vizsgáló nyolc különböző adatbankot elemeztünk, a tengeráramlatok egy nagy felbontású óceánmodelljével pedig az adatokat felhasználva szimulációt végeztünk” – magyarázta Martin Visbeck, az óceánok fizikájával foglalkozó szakember. „Ezek alapján fel tudtuk tárni, hogy a nyugaton lévő part menti régiókban jóval magasabb volt a felmelegedés a globális átlagnál” – fűzte hozzá. A jelenség okai azonban még nem egyértelműek.

„Minden arra utal, hogy az óceánok globális áramlásában az éghajlatváltozás miatti változások zajlanak a szubtrópusok terjeszkedését okozva” – magyarázta Visbeck, aki szerint az óceánok hosszú távú „EKG-megfigyelésére” van szükség, mert szúrópróbaszerű mérésekkel igen nehéz felderíteni a kiváltó okokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.