Menetrend szerint éghet a bioszintetikus üzemanyag

Indulhat a Lufthansa első bioszintetikus üzemanyagot használó menetrend szerinti járata az Egyesült Államokba január közepén.

LM
2012. 01. 10. 16:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első menetrend szerinti Lufthansa járat január 12-én indul az Egyesült Államokba. A Frankfurtból Washingtonba repülő Boeing B747-400-as gép 40 tonna bioszintetikus üzemanyag-keveréket használ majd fel, és ennek köszönhetően 38 tonnával csökken majd az út során elégetett üzemanyag szén-dioxid-kibocsátása. A csökkenés megfelel hat hagyományos üzemanyaggal repült Frankfurt–Berlin járat szén-dioxid-kibocsátásának.

Bioüzemanyag elégetésével mintegy 50 százalékkal kevesebb szén-dioxid szabadul fel, mint hagyományos fosszilis üzemanyagok esetén. Emellett a bioüzemanyag magasabb energiasűrűségének köszönhetően több mint egy százalékkal sikerült csökkenteni a tesztbe bevont repülőgépek fogyasztását is. Ráadásul a bioszintetikus kerozin nem tartalmaz sem ként, sem pedig aromás vegyületeket.

A Lufthansa a Hamburg–Frankfurt útvonalon tesztelte a bioüzemanyagot tavaly július és december között. A menetrend szerint repülő Airbus A321 típusú gép a féléves tesztelési periódusban összesen 1187 repülést hajtott végre bioüzemanyag-keverékkel. Az elfogyasztott 1556 tonna bioüzemanyagnak köszönhetően a szén-dioxid-kibocsátás 1471 tonnával csökkent. A repülőgép egyik hajtóműve a normál kerozin és a bioszintetikus kerozin 50-50 százalékos keverékével működött. A kísérleti projekt fő célja a tapasztalatszerzés és a bioüzemanyag felhasználásával kapcsolatos adatok gyűjtése volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.