„Pókossá” génmódosították a hernyókat

Amerikai kutatók olyan génmódosított hernyókat hoztak létre, amelyek az eddiginél jóval erősebb selyemszálat gyártanak – adta hírül a BBC hírportálja.

WA
2012. 01. 04. 18:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Wyomingi Egyetem munkatársainak célja, hogy a selyemhernyók által így létrehozott szál legalább olyan erős legyen, mint a pókselyem. Ha ugyanis a súlyarányokat is figyelembe vesszük, a pókselyem erősebb az acélnál.

A selyem kereskedelmi mennyiségű gyártásához azonban lehetetlen a pókokat farmon nevelni, mert egyrészt kevés pókhálót állítanak elő, másrészt előszeretettel falják fel egymást. A selyemhernyókat ugyanakkor könnyű telepszerűen tartani, és nagy mennyiségben képesek előállítani a selymet. Az egyetlen problémát a gyártott selyem minősége jelenti, mert az elkészült anyag igen törékeny. Don Jarvis kutatásvezető csoportjával ezért döntött úgy, hogy genetikailag módosított hernyókat hoz létre, így egyesíti a pókselyem erősségét és a hernyóselyem nagy mennyiségét.

A kísérletekből kiderült, hogy a génmódosított hernyók selymében kiválasztódott az anyag, amely a pókselyem erősségét adja, az így termelődött anyag mechanikai tulajdonságai jobbnak bizonyultak az eredeti hernyóselyemnél.

A tanulmányt részletesen az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a PNAS legfrissebb száma ismertette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.