1927 óta zajlik a kísérlet + Kép

A világ leglassabb – és legunalmasabb – kísérletét 1927 óta végzik a Queenslandi Egyetemen Ausztráliában.

TK
2012. 02. 23. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Thomas Parnell forró szurokkal töltött meg egy lezárt üvegtölcsért, majd három évvel később felnyitotta. Azt akarta bemutatni diákjainak, hogy a szurok szobahőmérsékleten nyúlós. Ennek bizonyítására azonban még nyolc évet várnia kellett, az első csepp ugyanis csak 1938-ban vált ki.

Azóta további hét csepp távozott a tölcsérből – mindegyik teljesen észrevétlenül. Bár a Pitch Drop Experiment (Szurokcseppkísérlet) azóta az interneten webkamerával folyamatosan követhető, a kamera legutóbb épp akkor hibásodott meg, amikor 2000-ben kipottyant a legutóbbi szurokcsepp. Így szemtanú nélkül maradt az esemény.

John Mainstone, a kísérletet jelenleg felügyelő tudós kiszámította, hogy a következő csepp kiválására „csak” 2013-ig kell várni. És aki azt lekési, annak sem kell aggódnia, hiszen „legalább száz évre elegendő szurok van a tölcsérben”.

A szurok egy fekete, kátrányszerű anyag, amely a kőolaj, kőszén, fa és mézga feldolgozásakor keletkezik. Szobahőmérsékleten a szurok kemény és merev, egy kalapáccsal könnyedén széttörhető. Mégis folyadékként tartják számon, még ha szupersűrű folyadékként is. A Queenslandi Egyetemnek a kísérleten alapuló becslései szerint százmilliárdszor sűrűbb, mint a víz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.