A legidősebb élőlények

A Földközi-tengerben honos neptunfű (Posidonia oceanica) hatalmas őskori telepeit tartják ausztrál kutatók bolygónk legidősebb élő szervezeteinek.

NT
2012. 02. 07. 15:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatásról a PLoS ONE tudományos folyóiratban jelent meg tanulmány. Ausztrál kutatók a neptunfű DNS-vizsgálatát végezték el, a mintákat a Posidonia oceanica 40 „rétjéből” vették Spanyolország és Ciprus közötti 3200 kilométeres területen.

Az eredmények arról tanúskodnak, hogy e mezők kora tizenkétezer és kétszázezer év között mozog, az átlag százezer év volt – olvasható a The Daily Telegraph online kiadásában.

A vizsgálatok arról tanúskodnak, hogy a Posidonia oceanica telepei lényegesen korábbiak, mint az eddig legidősebb élő szervezetnek tartott tasmániai növény, a Lomatia tasmanica, amely „mindössze” negyvenháromezer éves.
Carlos Duarte, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem professzora szerint a neptunfű azért képes elérni ilyen matuzsálemi kort, mivel ivartalanul szaporodik.

„Folyamatosan képződnek az új hajtások, új telepek. Nagyon lassan terjeszkednek, s igen nagy területeket hódítanak meg, amelyek biztosítják a folyamatos tápanyag-utánpótlást. Képesek tárolni is a tápanyagokat telepeiken, az ínségesebb időkre »gondolva«” – magyarázta Carlos Duarte professzor. Hozzátette: a neptunfű egyes rétjei akár 16 kilométer hosszan is elnyúlnak, súlyuk pedig elérheti a hatezer tonnát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.