A kutatócsoport négy főemlős agyába juttatott embrionális őssejteket egy évvel ezelőtt. Valamennyi majom megjelenítette már előtte a betegség jellegzetes tüneteit, végtagjaik remegtek, testmozgásukat képtelenek voltak kontrollálni.
Mint Takahasi Dzsun, a Kiotói Egyetem professzora elmondta, az állatok motoros kontrollja az őssejtes kezelés után körülbelül három hónappal kezdett javulni, hat hónap elteltével pedig már sétáltak ketrecükben.
„Egyértelmű javulást állapítottunk meg mozgásukban” – összegezte eredményüket a kutató. A Parkinson-kór neurodegeneratív betegség, amely a központi idegrendszert érinti, remegést és a motoros funkciók zavarát okozza. Főként az ötven év felettieket veszélyezteti, de fiatalabb embereket is sújthat. Michael J. Fox amerikai–kanadai színészt például 30 éves korában diagnosztizálták Parkinsonnal.
Ennél a betegségnél folyamatosan csökken az agyban egy kulcsfontosságú ingerületátvivő molekula, a dopamin termelődése; jelenleg nincs gyógymódja. A mostani kutatásban úgy találták, hogy a beültetés idejéig az őssejtek 35 százaléka alakult át dopamint termelő idegsejtté, ezek 10 százaléka még a transzplantációt követő egy év elteltével is életben van.
Takahasi hozzátette, hogy a terápia hatékonyságát növelni szeretnék, a céljuk az, hogy a dopamint termelő idegsejtek 70 százaléka életben maradjon. Emellett a kezelés kulcskérdése, hogy képesek lesznek-e megelőzni a tumorok kialakulását az őssejtekből.
A mostani japán tanulmány embriókból származó (embrionális) őssejtekkel zajlott, ám a későbbiekben – az etikai vitákat megelőzendő – felnőtt bőrsejtekből kiindulva, indukált pluripotens őssejtekkel (iPS) folytatnák le a humán klinikai próbákat.

A hét végére elromlik az idő