Az ember pusztította el az afrikai esőerdőket

A földművelés elősegíthette háromezer évvel ezelőtt, hogy hirtelen eltűnjenek a kiterjedt közép-afrikai esőerdők, amelyeket szavannák váltottak fel.

BL
2012. 02. 10. 18:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Germain Bayon, a plouzané-i Tengeri Kutatások Európai Intézetének geokémikusa kollégáival a Kongó folyó torkolatában magfúrással vett tengeri üledékminták segítségével elemezte az elmúlt negyvenezer év éghajlati viszonyait. A kutatócsoport olyan geokémiai markereket keresett, mint a hidrogén, amelyből a csapadékmennyiségre és a természetes talajerózióra lehet következtetni. Vizsgálták ugyancsak a káliumot és alumíniumot a mintákban – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.

A minták arról tanúskodtak, hogy Kr. e. 1500 táján erőteljes talajerózió kezdődött, ez az időpont egybeesik azzal, amikor a térségben megtelepedtek a bantu nyelvet beszélő törzsek. A korábbi mintákban a vegyi markerek a csapadék által okozott talajerózió „mintázatát” mutatták. Háromezer évvel ezelőtt, Kr. e. 1000 körül viszont a talajerózió már egészen más képet mutatott: noha az éghajlat ekkor szárazabbá vált, vagyis csökkennie kellett volna az eróziónak, a jelenség kiterjedtebbé vált.

A kutatók rámutatnak, hogy az időjárás, a csapadékok okozta természetes talajeróziót felgyorsíthatja az erdők kivágása és az intenzív földművelés. A bantu törzsek földművelők voltak, de ismerték a vaskohászat fortélyait is. A vaskori bantu régészeti helyszíneken kerámiaedényekre, vaskohókra, fémeszközökre, valamint mezőgazdasági terményekre bukkantak.

Mint Germain Bayon kollégáival a tanulmányban rámutat, a farmerek kivágták az erdőségeket, hogy termőföldhöz jussanak, s legyen tüzelőanyag a kohók működtetéséhez. Tevékenységük a szárazabbá váló éghajlat mellett hozzájárult az esőerdők kipusztulásához. A tudósok nem tudták kiszámítani, hogy a folyamatért milyen hányadban felelős az ember, de az üledékminták tanúsága szerint szignifikáns volt a humán „hozzájárulás”. „Az emberi tevékenység óriási hatást gyakorol a környezetre” – hangsúlyozzák a szerzők, rámutatva, hogy a tanulmány tanúsággal szolgálhat Dél-Amerika számára, ahol az Amazonas folyó medencéjében óriási területeken kivágták az esőerdőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.