„Nincs prosperitás innováció nélkül” – hangsúlyozta bevezető előadásában Vedres András, a MAFE főtitkára, a Feltalálók Világszervezetének (IFIA) elnöke. Ismertetése szerint a világban 5,5 millió szabadalom van érvényben, tavaly másfél millió új találmányt szabadalmaztattak. Az egymillió lakosra jutó találmányok alapján mérhető innovációs potenciál tekintetében Japán áll az első helyen (2860 szabadalom), a második helyet Dél-Korea (1711) foglalja el. Az uniós tagországok között Svédország az éllovas több mint 800 szabadalommal, az Egyesült Államokban a mutató 640.
Vedres András kijelentette, hogy Magyarország innovációs potenciálja történelmi mélyponton van. A nyolcvanas évek közepén 500 hazai találmány jutott Magyarországon egymillió lakosra, e tekintetben az első tíz ország között volt, az Egyesült Államokkal egy szinten – jelenleg a fejlődő országok között a helye. „Évről évre kevesebb a bejegyzett találmány: míg 2009-ben összesen 756 volt a számuk, tavaly csupán 646” – fogalmazott a főtitkár, aki arra is kitért, hogy az egyesületnek ötezernél több tagja van, de közülük csak 632 aktív. A hazai szabadalmi bejegyzések 73 százaléka független feltalálóktól származik.
Tájékoztatása szerint a MAFE, hogy globális piacot szerezzen a találmányoknak, rendszeresen bemutatja őket külföldi kiállításokon és egyéb rendezvényeken, tavaly például hét országban – Tajvanban, Ukrajnában, Horvátországban, Németországban, Lengyelországban, Dél-Koreában és Oroszországban – szerepeltek. Huszonnégy találmányt tüntettek ki, az így szerzett pontok alapján érdemelte ki Az Év Feltalálója vándordíjat a Molnárka Győző által vezetett csapat. Találmányuk lényege, hogy infravörös fényforrások sorával és érzékelőkkel látnak el labdajátékhoz rendszeresített kaput; amikor valamilyen test áthalad a felületen, megszakítja a fénysugarakat, a jelek számítógépre érkeznek, amelynek szoftvere megállapítja, hogy „gömbszimmetrikus” tárgyról van-e szó, mint amilyen a labda, vagy sem. Amennyiben nem, a rendszer nem foglalkozik vele, a labda esetében viszont meghatározza a sebességét, az irányát és a referenciasíkba (kapuba) hatolásának helyét.
A közgyűlésen átadták a tavalyi nemzetközi rendezvényeken magyar feltalálók által nyert elismeréseket is. A Zöld Találmányok Nemzetközi Versenyén a fődíjat, a Green Oscart Raisz Iván és Barta István érdemelte ki. Győztes találmányuk metanol előállítása kommunális hulladékból: egy tonna városi szemétből szén-dioxid-kibocsátás nélkül 300 kilogramm metanol állítható elő, amely a jövő egyik energiahordozójává válhat.
A Tajvanban megrendezett Nemzetközi Kulturális Innovációs Fesztivál győztese volt Latorcainé Újházi Aranka multimédiás mesekönyvével. A nemzetközi feltalálói rendezvények díjazottai között van még Almási László (szükségállapotokban alkalmazható mobilhíd), Rossu László (csomagkiadó automata) és Gasparics Antal, aki társaival olyan műszert fejlesztett ki, amellyel a hengerelt fémlemezek gyártásakor azonnal megállapítható a termékben a hiba.
A közgyűlésen a Feltalálók Nemzetközi Lovagrendje magyarországi káptalanjának új tagjává avatták Sepetyko Mihailt, a szolnoki Hetényi Géza Kórház adjunktusát. Mint a laborszakorvos-feltaláló az MTI-nek elmondta, olyan eszközt – nevezetesen a Viktor Minor szondát – fejlesztett ki, amelynek segítségével a szervezetből kikerült húgykövek in vitro vizsgálata végezhető el igen gyorsan. „A húgykövek szerkezetének, vegyi összetételének pontos ismerete igen fontos a hatékony terápia beállítása szempontjából” – magyarázta Sepetyko Mihail, aki számára a Feltalálók Nemzetközi Lovagrendjébe való felvétel „nem várt meglepetés és nagy megtiszteltetés”.