Az American Journal of Epidemiology című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői azt nem bizonyították, hogy a dohányzás pikkelysömört okozott, ugyanakkor világosan kiderült számukra, hogy a vizsgált esetekben a dohányzás előzte meg a kellemetlen bőrbetegség kialakulását. „Úgy vélem, ha van valami üzenet, akkor az az, hogy a dohányzás kockázati tényező lehet a pikkelysömör kialakulásában” – közölte Abrar Qureshi, a kutatás vezetője.
Az Egyesült Államokban 7,5 millió embert, Európában a népesség 1,5-2 százalékát érinti a pszoriázis, ez a krónikus, visszatérésre hajlamos, hámló kiemelkedésekkel és különböző méretű plakkokkal járó, de nem fertőző betegség, amely nagymértékben rontja az életminőséget. Szakértők szerint a pikkelysömört a test sejtjeit megtámadó abnormálisan működő immunrendszer okozza. Néhány korábbi tanulmány azt sugallta, hogy a dohányosok érzékenyebbek a betegségre, feltehetően azért, mert a füstölés hat az immunaktivitásra.
Abrar Qureshi és kollégái tanulmányukhoz amerikai egészségügyi szakemberek három nagy, hosszú távú tanulmányának adatait dolgozták fel, amelyek csaknem 186 ezer férfi és nő állapotát követték 12-20 éven át. Közülük a vizsgált időszakban 2410 embernek lett pikkelysömöre.
A kutatás kezdetén már dohányzók körében csaknem kétszer magasabb volt a kockázata a pikkelysömör későbbi megjelenésének, mint az életükben nem dohányzók között. A dohányzásról leszokottaknál pedig 39 százalékkal magasabb volt a kockázat, mint a nem füstölőknél.
Korábbi kutatások már kapcsolatot találtak a pikkelysömör kialakulása és a túlsúly, valamint a túl sok alkoholfogyasztás között, de Qureshi szerint még ezeknek a faktoroknak a kiszűrése után is fennmaradt a dohányzás és pszoriázis közötti összefüggés.
A többek között a Harvard orvosegyetemén is dolgozó kutató arra is kitért: az eredmények nem mutatják egyértelműen, hogy a dohányzás elhagyása segíthet azoknak, akiknek már pikkelysömöre van.

Voks 2025: Pécsen tartott fórumot Vitályos Eszter és Deutsch Tamás