Húszmillió évig el volt zárva

Orosz tudósok sokéves fúrás után elérték az Antarktisz négy kilométeres jégpáncélja alatt rejtőzködő Vosztok-tavat, amely húszmillió éve el volt zárva a külvilágtól.

WA
2012. 02. 06. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vosztok a hatodik kontinens eddig feltérképezett, jégpáncél alatt található 150 tavának legnagyobbika, egyben a világ egyik legnagyobb tava. Orosz és brit kutatók fedezték fel 1994-ben a 250 kilométer hosszú, 50 kilométer széles képződményt, amelyet közel négy kilométer vastagságú jégpáncél fed. A mérések során kiderült, hogy a Vosztok-tó körülbelül 12 500 köbkilométer vizet tartalmaz.

A fúrást 1989-ben kezdték, de kétszer is évekre félbeszakították pénzhiány, illetve műszaki–ökológiai problémák miatt. 2006-tól már folyamatosan végezték a munkát napjainkig. A szentpétervári sarkvidéki kutatóintézet közlése szerint február 5-én, vasárnap érték el 3768 méteres mélységben a jég alatti tó felszínét.

A tudósok reményei szerint a hermetikusan elzárt tó vízében olyan új életformákat, legfőképp mikroorganizmusokat fedezhetnek fel, amelyek révén megismerhető ezen élőlények törzsfejlődése. A Vosztok-tó ugyanis nagy valószínűséggel a ma ismert felszíni mikroorganizmusoknál jóval kezdetlegesebb, ősi mikrobáknak adhat otthont. A tó segítségével továbbá megismerhető, hogy milyenek lehetnek az életfeltételek a Marson, valamint a Jupiter holdján, az Európán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.