Kiéheztetik a HIV vírust

Saját genetikai anyaguk tönkretételével éheztetik ki a HIV vírust egyes immunsejtek, így szerelve le annak fertőzési próbálkozását.

LM
2012. 02. 14. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vírusok nem képesek önálló szaporodásra, más sejteket használnak fel arra, hogy bennük megsokszorozhassák önmagukat. Ha azonban nem jut hozzá a megcélzott sejt genetikai állományához a vírus, akkor átmásolódása, ezzel szaporodása meghiúsul.

Az immunrendszer egyes sejtjei, a makrofágok és a dendritikus sejtek ellenállóbbnak tűnnek a HIV fertőzésével szemben, mint más sejtek. Ennek a rezisztenciának kritikus része a SAMHD1 jelű fehérje, amelynek működését most írta le egy nemzetközi kutatócsoport.

Ez a fehérje lebontja a DNS-t, így ha egy sejt másolatot akar magáról, akkor az építőkövek – dNTP-k, azaz dezoxinukleozid-trifoszfátok – közös tárhelyéről kell a szükséges elemeket összeválogatnia az új kópiához.

A Nature Immunology című szakfolyóirat legutóbbi számában közzétett tanulmány szerzői megmutatták, hogy a SAMHD1 fehérje annyira lecsökkentette a dNTP-k szintjét, hogy az már nem volt elegendő a vírus DNS-ének megépítéséhez. Ezzel a lépéssel pedig tulajdonképpen megakadályozta a sejt megfertőződését.

A makrofágok és a dendritikus sejtek képesek előállítani a szóban forgó fehérjét. „Lehetséges, hogy egy ilyen mechanizmus aktív a makrofágokban” – húzta alá Baek Kim, a kutatás résztvevője, a Rochester Egyetem orvosi központjának munkatársa.

Még nem világos azonban, hogy az elméleti eredmény miként használható fel a HIV vírus elleni gyakorlati küzdelemben, hiszen a vírus fő célpontja, az immunrendszer CD4 sejtje szaporodásához szintén igényli a dNTP-ket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.