Lábnyom árulkodik a társasági életükről

Az eddigi legkorábbi, hétmillió éves elefántlábnyomokat fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport az Egyesült Arab Emírségben.

WA
2012. 02. 22. 13:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lábnyomok a késő miocén időszakából származó üledékrétegben őrződtek meg az Arab-sivatagban: azért maradhattak meg, mert az elefántok elvonulása után a helyszín azonnal betemetődött, hogy aztán hétmillió évvel később a talajeróziónak köszönhetően ismét a napvilágra kerülhessen.

A tizenhárom különböző korú egyedből, köztük egy elefántborjúból álló csorda a sárban trappolt végig. Tőlük valamivel távolabb egy magányos, nagyobb testű ormányos, vélhetően egy hím vonult, lábnyomai 260 méteren keresztül követhetők – ez az emlősök leghosszabb ismert fosszilizálódott útvonala.

„Egyértelműen látszik, hogy az elefántok két társasági viselkedési formát követtek: a felnőtt nőstények és borjaik csordába verődtek, míg a felnőtt hímek magányosan vonultak” – hangsúlyozta Andrew Hill, a Yale Egyetem paleontológusa.

Hozzátette, hogy ez az elefántok összetett szociális viselkedésének a legkorábbi közvetlen bizonyítéka. A nemek szerint megosztott matriarchális közösségről van szó, amelyben egyaránt kifejezésre jut a csoportos és a magányos viselkedésforma. A hímek ugyan a csordában nőnek fel, ám serdülőkorban elhagyják a családot, hogy magányosan éljenek. A későbbiekben a csoportot csak időnként, általában párzáskor keresik fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.