Nem hitték, hogy le lehet győzni ezt az akadályt

Először sikerült kutatóknak különösen éles, élő képet készíteni életben lévő egerek agyáról.

WA
2012. 02. 03. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stefan Hell és a göttingeni Max Planck Intézet (MPI) kutatói STED fénymikroszkóppal megvizsgálták az idegsejtek finom elágazásainak tevékenységét. Az eszközzel 70 nanométer alatti felbontású struktúrák is láthatóvá válnak. „Az organizmusba való közvetlen betekintés új utakat nyit a neurológiában és információkat szolgáltat olyan betegségekről, mint az Alzheimer-kór, az autizmus vagy a Parkinson-kór” – mondta Hell.

Az MPI kutatói eredményeiket a Science című folyóiratban mutatták be pénteken. „Ez a biológiai kutatás nagyon érdekes fejlesztése, amely rendkívüli módon fogja előrevinni a tudományt” – fejtette ki Leo Peichl, a frankfurti MPI professzora.

A Hell által kifejlesztett STED fénymikroszkóp elsőként tette lehetővé élő sejtek molekuláris struktúrájának megismerését. A korábbi fénymikroszkópokkal ez lehetetlen volt, az elektronmikroszkóp pedig csak preparált, halott sejtek vizsgálatát tette lehetővé.

Hellnek tehát egy a kutatók által eddig legyőzhetetlennek hitt akadály legyőzése sikerült. Ernst Abbe fizikus 1873-ban megállapította, hogy az egymáshoz 200 nanométernél közelebb álló objektumokról nem lehet különálló képet alkotni. Hell azonban új technikájával mégis megvalósította ezt. A kutató szerint az új eljárás számos területen eredményesen alkalmazható lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.