Nem vagyunk eredendően rosszak, kegyetlenek és agresszívak

A biológiai kutatások egyre inkább megváltoztatják azt a képet, amely szerint az ember eredendően versengő, agresszív és kegyetlen.

NT
2012. 02. 21. 9:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az embernek igen sok társas vonása van – hangsúlyozta Frans de Waal, az atlantai Emory Egyetem biológusa az Amerikai Tudományfejlesztő Társaság (American Association for Advancement of Science – AAAS) éves konferenciáján.

De Waal szerint a fejlettebb emlős állatokkal – főemlősökkel, elefántokkal vagy egerekkel – végzett új kutatások azt mutatják, hogy biológiai alapjuk van az olyan típusú viselkedéseknek, mint az együttműködés. Előadásában a biológus – aki egyúttal Az empátia kora: a természet leckéi egy kedvesebb társadalomért című könyv szerzője – emlékeztetett arra, hogy egészen 12 évvel ezelőttig általános nézet volt a tudósok körében, hogy az ember alapvetően „rossz”, csak egy vékonyka erkölcsös felszínt öltött magára.

„Az embergyerek azonban, ahogyan a legtöbb magasabb rendű állat is, morális lény tudományos értelemben, mert együtt kell működnie a többiekkel, hogy lemásolja és továbbadja génjeit” – tette hozzá.

De Waal úgy véli, hogy a kutatások megcáfolták azt a 19. század, elsősorban Thomas Henry Huxley érvei óta elterjedt nézetet, hogy az erkölcs nincs jelen a természetben, illetve a morált csak az ember hozta létre.
Téves az a feltételezés is, hogy Charles Darwin, az evolúció atyja támogatta ezt a nézetet – mondta de Waal. – Darwin sokkal okosabb volt, mint legtöbb követője.

A holland etológus videókat mutatott közönségének, amelyekben például egy majom láthatóan drámai érzelmeken megy keresztül, miután nem kapta meg ugyanazt a kezelést, mint majomtársa, illetve patkányok inkább lemondanak csemegéjükről, csak hogy segítsenek társuknak kiszabadulni egy csapdából. Szerinte ezek a kutatások alátámasztják, hogy az állatok természetüknél fogva hajlandóságot mutatnak olyan társas viselkedésekre, mint a „kölcsönösség, a korrektség, az empátia és a vigasz”.

„Az emberi moralitás elképzelhetetlen beleérzés nélkül” – vélekedett de Waal, aki hozzátette, hogy a moralitás az emberek kis csoportjaiban fejlődött ki, ezért nagy kihívást jelent az emberi faj számára, hogy ezt a rendszert a teljes, globalizált világra alkalmazza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.