Nem veszélyezteti az anyák kemoterápiája a babát?

Európai rákspecialisták 68 terhességet követtek nyomon, amelyekből összesen 70 baba jött világra.

TK
2012. 02. 13. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai rákspecialisták 68 terhességet követtek nyomon, amelyekből összesen hetven baba jött világra, és amelyek lefolyása alatt összesen 236 ciklus kemoterápiát alkalmaztak a vizsgálatba bevont állapotos nőknél.

Átlagosan a terhesség 18. hetében állapították meg a részt vevő nőknél a daganatos betegséget, a babák pedig átlagosan 36 hétre születtek meg.

A kutatók értékelték a gyerekek egészségi állapotát újszülött korukban, 18 hónaposan, majd öt, nyolc, 11, 14 vagy 18 éves korukban. Vizsgálták a gyerekek általános egészségi állapotát és fejlődését, a központi idegrendszerüket, szívüket, esetleges hallásproblémákat kerestek, és tesztelték kognitív képességeiket is.

A tanulmány szerint semmiféle bizonyítékot nem találtak arra, hogy az utódok károsodtak volna a várandós anyánál alkalmazott kemoterápiától.

A koraszülöttként világra jött gyerekek némiképp rosszabbul teljesítettek a kognitív felméréseken, ám ez hasonlóan történik a kemoterápián át nem esett anyák túl korán született gyerekeinél is

„Megmutattuk, hogy a magzati korban kemoterápiának kitett gyerekek éppen olyan jól vannak, mint más gyerekek” – összegezték elemzésük eredményét a szerzők. Mint hozzátették, nem kellene megrémülniük a kezelőorvosoknak a rákgyógyszerek adagolásától várandós nők esetében, és nem kellene késztetést érezniük arra, hogy idő előtti szüléssel védjék a baba vélt érdekét.

„A gyakorlatban a 14. terhességi héttől kezdve végig alkalmazhatóak a kemoterápiás szerek” – állapítja meg a tanulmány.

Ahhoz, hogy a csontvelő visszaépüljön, és minimalizálni lehessen az anyai és magzati vérmérgezés és vérzés kockázatát, a szülést az utolsó kemoterápiás ciklus után három héttel érdemes betervezni, valamint a 35. terhességi hetet követően már teljesen érdemes mellőzni a kemoterápiás kezelést – javasolják a szakemberek, akik a hosszabb távú hatások nyomon követését is javasolják.

A kutatást a belgiumi Leuveni Katolikus Egyetem Rákintézetének munkatársai folytatták le Frederic Amant vezetésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.