Óriás rákot fedeztek fel Új-Zéland térségében

Gigantikus méretű, a feltételezett faja átlagpéldányánál tízszer nagyobb bolharákot fogtak ki kutatók a tengerből Új-Zéland közelében.

tt
2012. 02. 03. 10:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csendes-óceáni Kermadec-árok fölött a kutatók hálójába került példány 28 centiméter hosszú, míg egy átlagos bolharák nem több három centiméteresnél.

A kivételes példány az Aberdeeni Egyetem (Nagy-Britannia) és az Új-Zélandi Víz- és Légkörkutató Nemzeti Intézet közös expedíciója során került a kutatók hálójába az Új-Zélandtól északra húzódó, 10 ezer méter mély óceáni árok vizében.

A tudósok felkiáltottak ámulatukban, amikor meglátták a hatalmas bolharákot. „Olyan volt, mintha az ember egy 30 centis csótányt találna” – idézte fel a meglepetést Alan Jamieson, az Aberdeeni Egyetem kutatója. A tudományos expedíció lefilmezett egy 34 centiméteres bolharákot is, azt azonban nem sikerült elfogni. A kutatók szerint ez a felfedezés is azt mutatja, hogy még mindig milyen kevéssé ismert Új-Zéland egyedülálló mélytengeri élővilága.

Óriás bolharákot eddig mindössze egyetlen alkalommal találtak a világon: az 1980-as években a Hawaii-szigeteknél.
A kutatókra most az a feladat vár, hogy meghatározzák, vajon új fajt alkot-e a Kermadec-árok vizében találta bolharákféle, és megállapítsák, hogy milyen körülmények hatására növekszik ilyen hatalmasra ez az állat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.