Pajzsot viselt az első krokodil

Talán a párválasztás során volt szerepe, esetleg az ellenségek megfélemlítésében. De az is lehet, hogy az agy hőszabályozását végezte.

BL
2012. 02. 01. 22:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Aegisuchus witmeri részlegesen fennmaradt koponyája Marokkóban került napvilágra, és a leletet több éve a torontói Királyi Ontario Múzeumban őrizték, míg Casey Holliday anatómus, a Missouri Egyetem docense, valamint Nick Gardner, a Marshall Egyetem kutatója tüzetesen szemügyre vette a fosszíliát – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon. „A késő kréta időszakot, a 95 millió évvel ezelőtt periódust a dinoszauruszok korának szokás nevezni. Azonban a legutóbbi időben számos olyan fosszília került napvilágra, amelynek alapján ez az időszak legalább annyira a krokodilok kora is volt” – vélekedett Casey Holliday.

Az egykori ereknek helyet adó „barázdákat” tanulmányozva a koponyán Casey Holliday arra a következtetésre jutott, hogy az Aegisuchus witmeri a feje búbján egy fura kerek „bőrpajzsot” viselhetett, olyasféle képződményt, amilyenhez hasonlót még sohasem figyeltek meg a krokodiloknál. A kutató feltételezése szerint a pajzs a párválasztás során volt hivatott elkápráztatni a kiszemelt partnert, esetleg az ellenségek megfélemlítésére szolgálhatott. Előfordulhat azonban, hogy a pajzs a hüllő agyának hőszabályozását végezte.

Casey Holliday összehasonlította az Aegisuchus witmeri koponyáját más krokodilfélékével, s arra a következtetésre jutott, hogy sokkal „laposabb” volt, mint az utódoké. Ebből arra a következtetésre jutottak a kutatók, hogy az Aegisuchus witmeri aligha szállt harcba a dinoszauruszokkal. Hosszú, keskeny pofájából ítélve inkább halászhatott: meglapult, s leste, hogy mikor úszik a közelébe a gyanútlan zsákmány, amelyet gyorsan bekapott.

„Hosszú pofája halcsapdaként szolgált” – hangsúlyozta Nick Gardner, a tanulmány társszerzője. A kutatók azt is kiszámították, hogy mekkora lehetett az Aegisuchus witmeri kifejlett egyede: a koponya alapján úgy vélik, hogy a feje 1,5 méteres volt, a testhossza pedig elérte a 9 métert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.