Száraz levelek rejtették el mostanáig az apróságot + Képek

Madagaszkár szigetén fedezték fel a világ legkisebb kaméleonját.

WA
2012. 02. 15. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az apró, farkával együtt is csak 29 milliméteres kis hüllőt a kihalás veszélye fenyegeti – közölte Miguel Vences, a braunschweigi műszaki egyetem zoológiai intézetének munkatársa. Az apróságok az erdők lehullott száraz lombjai között élnek, és még náluk is kisebb rovarokkal vagy atkákkal táplálkoznak. Színük barna – igazi rejtőszín –, és nem rendelkeznek a kaméleonokra jellemző színváltó képességgel – mondta el Jörn Köhler, a darmstadti tartományi múzeum kutatója.


A minikaméleon a Brookesia micra nevet kapta – a Brookesia a fajtamegjelölés, a micra pedig egyértelműen a méreteire utal – mondta Frank Glaw, a müncheni Zoológiai Állami Gyűjtemény munkatársa. De mégsem ez az újonnan felfedezett kaméleon a legkisebb állat a világon, hiszen léteznek nála kisebb, mindössze hat milliméteres békák és halak is – tette hozzá a szakértő.

Azt, hogy miért olyan kicsi a Brookesia micra, a tudósok még nem tudják biztosan. A szélsőséges miniatürizálás a testfelépítés számos speciális változását igényli, ez pedig nagyon érdekes a kutatás számára.


A müncheni, darmstadti és San Diegó-i kutatók az indiai-óceáni szigeten elért eredményeiket a PLos ONE című szaklapban mutatták be. Expedíciójuk során négy új kaméleonfajt fedeztek fel.

Madagaszkár fajokban gazdag és egyedülálló faunájáról ismert sziget. Csaknem háromszáz békafaj és négyszáz hüllő nyüzsög az ország esőerdeiben, hegyei közt és a száraz területeken. A 193 ismert kaméleonfaj több mint 40 százaléka csak a kelet-afrikai partok mentén fekvő szigeten él meg. Madagaszkár az otthona a világ legnagyobb, 70 centiméteres kaméleonjának is. Glaw és Vences egyetemi éveik óta 140 fajt fedeztek fel és soroltak be a szigeten.

Az újonnan megismert törpekaméleonok mindegyike alig néhány négyzetkilométeres területen honos. „Az egyik új faj, a Brookesia desperata csak egy kis esőerdőben él meg, amelyben – bár hivatalosan védelem alatt áll – a színfalak mögött szorgos rablógazdálkodás folyik. Az apró hüllők jövője ezzel igencsak bizonytalanná válik” – adott hangot aggodalmának Köhler.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.