Szépen gyarapodnak a hópárducok

Tavaly októberben és novemberben tízezernyi képet sikerült készíteni a Vangcsuk Nemzeti Parkban elhelyezett négy kamerával.

TK
2012. 02. 14. 21:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly októberben és novemberben tízezernyi képet sikerült készíteni a Vangcsuk Nemzeti Parkban elhelyezett négy kamerával. A kutatást Bhután és a Természetvédelmi Világalap közösen végezte.

Az egyik felvételen egy hím látható, amelyet néhány lépésnyire követ a nőstény és egy fiatal állat. Egy másikon szinte észre sem lehet venni a nagymacskát a himalájai sziklás háttér előtt.

A legjelentősebb egy olyan klip, amelyen egy hím éppen a vizeletével jelöli ki a territóriumát, ebből pedig az következik, hogy ez a példány nem egy arra kóborló állat, hanem ezen a vidéken él. Ez azért nagyon fontos, mert a hópárducok gyakran esnek áldozatul a pásztoroknak, akik a csordájukat féltik tőlük, élőhelyeiket a mezőgazdasági területek növekedése szűkíti, valamint az orvvadászok különleges pettyes bundájuk miatt gyilkolják a nagymacskákat. Becslések szerint jelenleg vadon 4500-7500 példány él.

A kameracsapda bizonyítékai szerint megtelepedtek az állatok a Vangcsuk parkban, amely egyfajta átjáró a nyugati Dzsigme Dordzsi Nemzeti Park és a keletebbre fekvő Bumdeling Vadvédelmi Terület között. A jelenlegi kutatás azt vizsgálta, hogy vajon hány hópárduc él a Vangcsukban, és annak mely területeit kedvelik. Ezek az adatok segíthetnek a faj védelmében.

A hópárducokat a veszélyeztetett kategóriába sorolta a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN), mivel az utóbbi 16 évben az állomány legalább 20 százalékkal csökkent az élőhelyek eltűnése és az orvvadászat miatt.

A faj a hegyvidékek lakója, leginkább az erdőhatár feletti és a hóhatár alatti részeken lelhető fel. Ez a szűk sáv valószínűleg még keskenyebbé válik a klímaváltozás hatására – mondta Rindzsan Sreszta, a kutatás vezetője.

Amint a fák már magasabb régiókban is megtelepszenek, a hópárducok kénytelenek lesznek feljebb költözni, de ebben a magasságban kisebb a levegő oxigéntartalma. A Himalája láncai között a felmelegedés üteme mintegy háromszoros a világ más tájaihoz képest. Ha az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása alacsony szinten folytatódik, akkor a faj élőhelye 10 százalékkal csökkenhet. Ha az üvegházgázok továbbra is ilyen nagy arányban szennyezik a légkört, úgy ez az arány 30 százalék lehet.

„Az élőhelyük viszonylag szűkös Bhutánban más vidékekkel összehasonlítva, ezért nem voltam biztos abban, hogy ilyen sok példányt láthatunk itt” – mondta Sreszta.

A kamerák szintén felvették a hópárducok fő zsákmányállatának számító bharal (egy hegyi kecskeféle) példányait is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.