Szerencse, hogy csak több tízezer évente esik meg

Óriási erejű vulkánkitörés szakította szét Kr. e. 1630 táján Szantorini szigetét, amelynek jelentős része az Égei-tengerben süllyedt el: e kataklizma lehetett a feltételezések szerint az Atlantisz-legenda alapja.

WA
2012. 02. 02. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három és félezer évvel a katasztrófa után vulkanológusok Timothy Druittnak, a franciaországi Blaise Pascal Egyetem professzorának irányításával Szantoriniről származó ásványokat elemeztek, és a vizsgálatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a föld alatti magmakamrák gyors telítődése kimutatható korszerű műszerek segítségével. Következésképp előre megjósolhatók a nagy vulkánkitörések. A kutatásokról a Nature-ben jelent meg tanulmány.

A Szantorinin bekövetkezett katasztrófa úgynevezett kaldera típusú kitörés volt, olyan esemény, amely szerencsére csak több tízezer évente következik be a Földön. Amikor a magmakamrában annyi gáz halmozódik fel, hogy nyomása túllépi a kőzetnyomást, lerobbantja és több tucat kilométer távolságon szétszórja a fedőrétegek anyagát. A robbanástól meggyengült fedőrétegek maradéka nem képes megtartani önnön súlyát és beroskad a kamrába. A teljes beomló terület több száz vagy akár több ezer négyzetkilométeres is lehet. A nagy kérdés, hogy hol várhatók kaldera típusú vulkánkitörések; az egyik veszélyeztetett terület a Yellowstone Nemzeti Park az Egyesült Államokban, ahol az elmúlt 2,1 millió évben három óriási kitörés volt, a legutóbbi 640 ezer évvel ezelőtt következett be.

A kutatók a Szantorini vulkánkitörés alatt kilökődött földpátokat vizsgálták magnézium, stroncium és titán nyomait kutatva, amelyek évezredek alatt a lassan, „hullámokban” gyarapodó magmában rakódtak le. A vegyi elemekből a vulkanológusok a kitörés előtti események „forgatókönyvét” olvasták ki.

Mint a szerzők a tanulmányban rámutatnak, a kaldera típusú vulkánokban a magmakamrák „pulzálva”, hullámokban töltődnek fel, és az események a kitörés előtt felgyorsulnak. Amennyiben valóban így van, a vulkanológusok a Yellowstone és más veszélyeztetett helyszínt rendszeresen vizsgálhatják műholdfelvételek segítségével, a „pulzálva” feltöltődő magmakamrákra utaló felszíni deformitások után kutatva. Hasznosak lehetnek a szeizmikus mozgást érzékelő szenzorok is.

„A jelenség alapos ismerete segíthet kidolgozni a pulzációs modellt, amellyel megjósolható, hogy mikor dobja le magáról a vulkán a csúcsát. A hatalmas, alvó kalderarendszerek megfigyelése a világ különböző pontjain nélkülözhetetlen ahhoz, hogy felismerhessük a magmakamrák telítődésének utolsó időszakát” – hangsúlyozzák a szerzők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.