„A 36 éves René Jacques Lévy az óceánjáró hajótörésekor átadta a helyét az egyik női utasnak, búcsút mondott, a hajóhídon maradt, és soha többé nem látták” – írta közleményében hétfőn a Brit Királyi Vegyész Társaság, amely áprilisban adja át a posztumusz kitüntetést a férfi egyik leszármazottjának. A tudományos társaság egy franciaországi zsidó családfakutató társaság archívuma segítségével bukkant a vegyész történetére.
René Jacques Lévy 1875-ben született a kelet-franciaországi Nancyban, 1903-ban feleségével és három lányával Kanadába emigrált. 1912-ben tért vissza Európába, hogy részt vegyen egy temetésen, majd felszállt a Titanicra, hogy visszatérjen. Kabinját több utassal, közöttük egy amerikai nővel osztotta meg. Naplójában az amerikai nő leírta, hogyan segítette Lévy és két másik utas a mentőcsónakba, majd búcsút intettek neki. „Viszontlátásra!” – kiáltotta. „Úgy gondoltam, hogy a Titanic hajótörésének századik évfordulója alkalmából helyes üdvözölni kollégánk bátorságát és udvariasságát” – hangsúlyozta David Phillips professzor, a Brit Királyi Vegyész Társaság elnöke közleményében.
A Titanic, amely Southamptonból indult New Yorkba, 1912. április 14-én elsüllyedt, két és fél órával az után, hogy első atlanti-óceáni útján jéghegynek ütközött. Több mint 1500 ember vesztette életét a katasztrófában.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel