„Ablakként” használják a szigetet

Művészekből és kutatókból álló húszfős csoport indul útnak a Clipperton-szigetre.

TK
2012. 03. 03. 12:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mindössze hat négyzetkilométeren elterülő lakatlan sziget az 1722-ben elhunyt brit kalózról, John Clippertonról kapta a nevét. Az atoll területén nincsen ivóvíz, és bővelkedik a patkányokban, illetve a mérgező rákokban.

„A Clipperton-expedíció célja az éghajlatváltozás új szemszögből való vizsgálata és bemutatása. Olyan ablakként használjuk a szigetet, amelyen keresztül a jelenség egészét tanulmányozni lehet” – közölte Mexikóvárosban Jonathan Bonfliglio, az expedíció brit vezetője.

A nyolc különböző országból származó művészek és kutatók alkotta húsz fős csoport a mexikói La Paz kikötőjéből indul útnak három vitorlás hajó fedélzetén, és a tervek szerint március 30-án térnek vissza a felfedezőútról. A résztvevők művészeti alkotásokat fognak készíteni, illetve tudományos vizsgálatokat végeznek.

A 20. század kezdetén mintegy száz mexikói élt a szigeten. Ellátásukról a szárazföldről érkező, utánpótlással megrakott hajók gondoskodtak. A mexikói forradalom kitörése (1910) után azonban nem küldtek több ellátmányt, így a szigetlakók a betegségek és az éhínség áldozataivá váltak. Egy amerikai hajó 1917-ben szállította el az utolsó túlélőket.

A Clipperton-szigetet a lekülönbözőbb országok próbálták megszerezni maguknak az elmúlt kétszáz évben. A guanóban gazdag terület 1931 óta Franciaország külbirtoka, ám Mexikó továbbra is magának követeli a gyűrű alakban elterülő szigetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.