Araszolgatnak a Hold felé a kínaiak

Kína megkezdte a Csang'o-3 (Chang'e-3) elnevezésű űrszondája tervezését, illetve kivitelezését, amivel holdra szállási programjának újabb állomásához érkezett.

WL
2012. 03. 13. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új szakaszban – a prototípus elkészültét követően – a ténylegesen az űrbe küldendő legújabb szonda megépítésén dolgoznak a szakemberek. Kína harmadik holdszondája más Föld- és űrfigyelő műszerek, valamint az életkörülményeket vizsgáló berendezések mellett egy holdjárművet is visz magával. Várhatóan 2013-ban indul útjára, s másfél méter magas, 200 kilogramm tömegű holdjárója vélhetően több hónapig végez majd kutatásokat, talajelemzéseket.

A közlemény szerint Kína 2013-ban egy átfogó, nagy felbontású földmegfigyelési rendszer kialakításának részeként új típusú műhold tervezését is megkezdi; maga a rendszer 2020 körül kezdené meg a működését – derül ki a dokumentumból, amelyet a Hszinhua hírügynökség ismertet. Eszerint ez az ország 16 kiemelt tudományos projektjének egyike, amely segíti a mezőgazdaság modernizálását, a katasztrófa-előrejelzést és a nemzetbiztonságot.

A ország második holdszondáját, a Csang'o-2-t 2010 októberében állították hold körüli pályára. Kínai szakemberek szerint az eddigi legnagyobb felbontású felvételeket köszönhetik neki a Hold felszíni részleteiről, különösen a Szivárvány-öböl térségéből, amely a tervek szerint a következő holdszonda leszállóhelye lesz.

A kínai Hold-program részeként 2008-ban a Sencsou-7 (Shenzhou) űrhajóval három kínai űrhajós hajtott végre űrutazást, egyikük űrsétát is tett. A Hold-program zárószakaszában, 2024 körül kínai űrhajós szállna le a Holdra.

Kína a Szovjetunió és az Egyesült Államok után a világon a harmadik ország, amely saját fejlesztésű űreszközzel embert küldött a világűrbe. Az első kínai űrhajós Jang Li-vej (Yang Liwei) volt, a Sencsou-5 űrhajón utazott 2003-ban.

A kínai holdkutatás célja többirányú: a tudományos, nemzetgazdasági és nemzetvédelmi szempontokon túl Kína bizonyítani akarja, hogy magas technikai és technológiai háttérrel rendelkezik, korszerű rakéták előállítására, piacképes műholdak gyártására és felbocsátására képes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.