Egymást pusztítják a rendszerek?

Tinédzserkorban változnak meg a galaxisok „étkezési szokásai”, amelyek ekkor válnak hajlamossá a kannibalizmusra – derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport, amely a Chilében működő Európai Déli Obszervatórium nagyon nagy teleszkópján végezte megfigyeléseit.

tt
2012. 03. 14. 22:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatócsoport a Cet-csillagképben figyelt meg 40 millió fényévnyire lévő galaxisokat. Ezek a csillagvárosok 3-5 milliárd évesek, vagyis kamaszkorukat élik – olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.

A csillagászok már korábban is tudták, hogy a korai univerzum galaxisai sokkal kisebbek voltak, mint a világegyetemet jelenleg benépesítő spirális és elliptikus csillagvárosok. Mostanáig azonban rejtély maradt, hogy hogyan híztak meg az évmilliárdok során a galaxisok.

A legújabb kutatás részletekkel szolgál a tinédzser galaxisok „étkezési szokásairól”. „A békés forgatókönyv szerint a galaxisokba beáramló gázok táplálják a galaxisokat. Van azonban egy „véresebb” változat, amikor a nagyobb csillagvárosok egyszerűen bekebelezik „kisebb testvéreiket” – magyarázta a kutatásokat irányító Thierry Contini, a Toulouse-i Asztrofizikai és Bolygókutatási Intézet csillagásza, hozzátéve: mindkét esetben jelentős számban képződnek új csillagok.

A kutatók szerint az univerzum hajnalán a galaxisok túlnyomórészt gázokkal táplálkoztak, míg a kozmikus kannibalizmus sokkal később terjedt el.

A most vizsgált galaxisok igen távol vannak, így apró, halvány foltoknak látszanak, a kutatócsoport által összegyűjtött adatok viszont lehetővé tették olyan térképek elkészítését, amelyek segítségével nyomon követhető a galaxisok különböző részeinek mozgása és összetétele.

„Számomra a legnagyobb meglepetést annak a felismerése jelentette, hogy sok galaxisban nem keringenek a gázok áramlatai. A közeli univerzumban nem láttunk ilyen galaxisokat, nem jelezték az általánosan elfogadott elméletek sem” – hangsúlyozta Benoit Epinat, a kutatócsoport tagja.

A csillagászok összehasonlították a tinédzser korú galaxisok összetételét a sokkal masszívabb spirális és elliptikus galaxisokkal, amelyek jelenleg népesítik be az univerzumot.

„Arra sem számítottunk, hogy ily sok fiatal galaxis esetében a nehezebb elemek a csillagvárosok peremvidékén koncentrálódjanak. Ez pont az ellenkezője annak, amit a jelenkori galaxisokban látunk” – fogalmazott Thierry Contini.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.