„Emberi fejre” bukkantak 1500 fényévnyire + Kép

Óriási „emberi fej” látható a Hattyú-csillagképben a NASA Galex (Galaxy Evolution Explorer) ultraibolya csillagászati műholdja által készített felvételeken.

LM
2012. 03. 30. 17:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az úgynevezett Hattyúív-köd (Cygnus Loop) 1500 fényévnyire van a Földtől. A felvételeken egy emberi profil, valamint nyak látható – a szem kontúrjait a fényes csillagok körvonalazzák, az „állkapocs”, valamint a „hajzat” a gázoknak köszönhetően rajzolódik ki – olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.

A Hattyúív-köd egy masszív csillag maradványa, amely szupernóvaként lobbant el ötezer-nyolcezer évvel ezelőtt. A szupernóva elég fényes lehetett ahhoz, hogy szabad szemmel is meg lehessen figyelni a Földről.

„A felvételeken ultraibolyafényben látható gáz- és porcsíkokat a szupernóvából eredő lökéshullámok hevítették fel” – emeli ki a NASA közleménye.

A köd (nebula) három teliholdnak megfelelő területet foglal el az éjszakai égbolton és a Hattyú-csillagkép egyik „szárnya” alatt helyezkedik el.

A Galex műholdat 2003-ban indította útjára a NASA, hogy ultraibolya tartományban pásztázza az égbolt jelentős szegmensét. Elsődleges feladatát 2007-ben fejezte be, az idén pedig végleg leállítják a műholdat.

A közelmúltban tették közzé a Hubble-űrteleszkóp új felvételeit, melyen a Kígyótartó (Ophiuchus) csillagképben lévő Messier 9 ragyog. Bővebben>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.