Az amerikai Pew Kutatóközpont felmérésében részt vevő 1021 technológiai bennfentes, kutató, kritikus és tanuló 55 százaléka értett egyet azzal az állítással, hogy 2020-ban a húszas éveikben járó fiatalok agya másképpen lesz „bedrótozva”, mint a 35 évesnél idősebbeké, és képesek lesznek gyors, kiváló döntéseket hozni az agyi folyamataikban bekövetkező „hibák” nélkül.
A megkérdezettek 42 százaléka azonban úgy vélte, hogy a mai technológiák között felnövő nemzedék tagjainak figyelme 2020-ban könnyen kibillenthető lesz, nélkülözni fogják a mély gondolkodáshoz szükséges képességeket, és csupán a pillanatnyi „információkielégülést” fogják hajszolni.
Janna Anderson, az észak-karolinai Elon Egyetem munkatársa – és egyben a tanulmány egyik szerzője – szerint a felmérés eredményeit azért érdemes figyelembe venni, mert az 1990-es évek elején végzett hasonló felmérés pontosan megjósolta az online technológia és a szerzői jogok között kirobbanó konfliktust.
A felmérés résztvevői nagyjából felvázolták a 2020-as évek fiataljai számára szükséges legfontosabb képességeket. Ezek az együttműködés révén megvalósuló problémamegoldás, az interneten való hatékony információkeresés és a megszerzett adatok minőségének a megfelelő értékelése.
„Ezzel szemben az egyetlen dologra való koncentrálásnak és órákon át történő mély feldolgozásának a képessége már nem lesz akkora jelentőségű” – mondta Jonathan Grudin, a Microsoft Inc. vállalat vezető kutatója, aki részt vett a felmérésben.
A megkérdezettek közül sokan támogatták az olyan oktatási reformokat, amelyeknek célja, hogy segítséget nyújtsanak a gyerekeknek a mindent behálózó technológia kezelésében és a koncentrálásban. Ezek közé tartozik a meditáció, a pihenőterek biztosítása és az internet-hozzáférést biztosító készülékek bojkottja. A Pew kutatóközpont felmérése 2011. augusztus 28. és október 31. között készült.

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról