„Sok példa van arra, hogy fegyvertelen embert lőnek le, mert azt hiszik, hogy fegyvert tartott a kezében. Azt akartuk megállapítani, hogy milyen szerepet játszik ilyen esetekben az észlelés hibája” – magyarázta Jessica K. Witt kutatásvezető.
Az öt kísérletből álló sorozatában azt vizsgálta, hogy miként befolyásolja egy személy észlelését, ha fegyver van nála. A teszthelyzetekben az önkéntesek vagy Wii-játékfegyvert, vagy műanyaghabból készült labdát tartottak a kezükben. A képernyőn ezután olyan képeket villantottak fel nekik, amelyeken fegyvert, üdítősdobozt vagy más használati tárgyat tartó ember volt látható. Az alanyoktól azt kérdezték, hogy láttak-e fegyvert a képen lévő ember kezében. Kiderült, hogy a teszt közben kezükben játékfegyvert tartó önkéntesek nagyobb valószínűséggel láttak a képeken mutatott emberek kezében fegyvert akkor is, amikor ártalmatlan használati tárgy volt náluk, sőt esetükben a válasz reakcióideje is rövidebb volt.
Witt úgy véli, pusztán a gondolat, hogy fegyvert használhat valaki, „ráélesíti” agyát a lehetséges cselekvésre. Ez előnyt jelent a szükséges gyors cselekvésnél, ám tragédiával végződő téves reakcióhoz is vezethet.
A tanulmányt a Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance című szakfolyóirat legutóbbi számában tették közzé.