Ilyen felvétel még nem készült a csillagokról + Kép

Szivárványos gömbhalmaz, a 25 ezer fényévnyire, a Kígyótartó (Ophiuchus) csillagképben lévő Messier 9 ragyog a Hubble-űrteleszkóp új felvételein.

PR
2012. 03. 19. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Messier 9 (M9 vagy NGC 6333) gömbhalmazt Charles Messier francia csillagász fedezte fel és 1764-ben május 8-án katalogizálta, mint csillag nélküli ködöt (nebulát) – olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.


A gömbhalmazt galaxisunk legidősebb csillagai alkotják, egy olyan halmaz, amely a világegyetem ifjúkorában, egyszerre alakult ki. A csillagok legalább kétszer olyan idősek, mint a Nap, s különbözik az összetételük is. Így a Messier 9 csillagai híján vannak az olyan nehezebb elemeknek, mint az oxigén, a szén vagy a vas, amelyek nagyobb mennyiségben csak a világegyetem későbbi szakaszán alakultak ki.

A Hubble felvételei a legnagyobb felbontásúak, amelyek valaha a gömbhalmazról készültek. A képeken 250 ezer csillag ragyog – a kék színben pompázók a forróbb, míg a vöröses színűek a hidegebb napokat jelzik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.