Ismét hallat magáról a nagy hadronütköztető

A részecskefizika standard modelljét tesztelik az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) LHCb kísérletében.

LM
2012. 03. 06. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A standard modell (SM) valamely fizikai jelenségnek, eseménynek vagy rendszernek a szakemberek többsége által elfogadott, de bizonyosan nem teljes matematikai-fizikai leírása. A részecskefizika standard modellje az alapvető részecskék kölcsönhatásait vizsgálja a gravitáció kivételével: az elektromágneses, a gyenge és erős kölcsönhatást. Lényeges összetevője a Higgs-mechanizmus, amely létrehozza a részecskék tömegét, illetve a még meg nem talált „isteni részecske”, a Higgs-bozon.

A B-mezon két müonra bomlása

Az LHCb (Large Hadron Collider beauty) egyike a CERN nagy hadronütköztető gyűrűje öt detektorának. A kísérlet keretében egy rendkívül ritka jelenséget figyelnek meg, amely a standard modell szerint a B-mezon részecske egymilliárd bomlása során mindössze háromszor figyelhető meg. Minden más eredmény az „új fizika” bizonyítékának tekinthető – olvasható a PysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon, valamint a CERN honlapján (http://cern.ch).

„Igen ritka jelenség a B-mezonnak két müonra való bomlása, amit az LHCb-kísérletek során figyelnek meg” – magyarázta Pierluigi Campana, az LHCb szóvivője. Mint kifejtette, a standard modell egy rendkívül sikeres modell, amelyet számtalanszor teszteltek az elmúlt évtizedek során és amelyet a kísérletek eredményeként sohasem kérdőjeleztek meg.

Befejezetlen elmélet

Ugyanakkor közismert, hogy „befejezetlen” elméletről van szó, hiszen a világegyetemnek csupán 4 százalékát teszi ki a látható anyag, az „új fizika” a fennmaradó 96 százalék megmagyarázására szükséges. Az „új fizika” közvetlenül „hallathat” magáról új részecskék felfedezésekor, amelyeket a nagy hadronütköztető ATLAS és CMS detektora regisztrál majd. „Jelentkezhet” közvetetten is, hatása révén, amit az LHCb-kísérletben kutatott ritka jelenségek megfigyelése során észlelnek.

„Meggyőződésünk szerint folyamatosan megfeleződik az 'új fizika' felé vezető út és végül célba érünk” – fogalmazott Pierluigi Campana.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.