A műtéti beavatkozás után végzett sugárterápia emellett 50 százalékkal csökkenti az esélyét annak, hogy lokális kiújulás alakuljon ki, azaz ugyanabban az emlőben újra megjelenjen a rák – emelték ki a holland rákintézet (Netherlands Cancer Institute) Mila Donker vezette kutatói a Bécsben rendezett európai mellrák-konferencián.
A holland szakemberek 13 másik ország szakértőivel dolgoztak együtt átfogó megfigyeléseik során. A kutatók több mint ezer ductális emlőkarcinómában szenvedő beteg állapotát kísérték figyelemmel 15 éven át. A vizsgálatban olyan nők vettek részt, akiknek melléből hét centiméternél kisebb daganatot távolítottak el. A vizsgált nők fele a műtét után kapott sugárkezelést, másik fele viszont nem.
A sugárterápia nélkül gondozott betegek harmadánál alakult ki újra a műtött emlőben a rák, míg a másik csoportnál a sugárkezelés felére csökkentette a helyi kiújulás esélyét és egy invazív karcinóma kockázatát.
A rák újbóli megjelenésének veszélye a 15 éves megfigyelés alatt 14,9 százalék volt azoknál, akiket csak operáltak, és 7,5 százalék azoknál, akik műtéti- és sugárkezelésben részesültek. Az invazív karcinóma – amikor a rák a kialakulásának helyén lévő szövetek rétegeiből kilépve átterjed a környező egészséges szövetekre – kialakulásának kockázata 15,5 százalék volt a műtött nőknél és 9,8 az operált és sugárral is kezelt résztvevőknél.
Noha a két csoport között a túlélési rátát tekintve nem mutatkozott különbség, azoknak a nőknek sokkal rosszabb kilátásaik voltak, akiknél invazív kiújulás jelent meg, mint azoknak, akiknél helyi kiújulást észleltek vagy egyáltalán nem jelent meg náluk recidiva.

Az urbex szerelmeseinek új kedvenc helye lesz ez a hátborzongató balatoni üdülő