Meteoritok „borotválták” fényesre + Kép

Fényes pöttyök tarkítják a Vesta kisbolygó felületét a Dawn legújabb felvételein.

WA
2012. 03. 22. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ionhajtóművel ellátott Dawn az amerikai űrkutatási ügynökség (NASA) Discovery programjának kilencedik űrszondája, amely a Mars és a Jupiter között lévő kisbolygóöv két legnagyobb aszteroidáját, a Cerest és a Vestát vizsgálja. A 466 millió dolláros vállalkozás keretében a Naprendszer keletkezésének titkait kutatják, mivel a kisbolygóöv „lakói” 4,5 milliárd évvel ezelőtt alakultak ki, akkor, amikor a Föld és a többi bolygó keletkezett.


Az űrszonda 2007. szeptember 27-én indult a Kennedy Űrközpontból, és tavaly júliusban állt pályára az 530 kilométer átmérőjű Vesta körül. A tervek szerint egy éven át, 2012 júliusáig kering az aszteroida körül, majd a Ceres felé veszi az útját. Mire 2015 februárjában eléri az aszteroidaöv legnagyobb objektumát, már 4,83 milliárd kilométert tudhat maga mögött.

A NASA által most közzétett felvételeken a kisbolygó felületének egyes részei kétszer olyan fényesek, mint mások. A fényes körzetek többsége a kráterek körül helyezkedik el, nagy valószínűséggel meteoritok „borotválták le” a felszínt becsapódáskor.

A kutatók próbálkoznak a fénylő pöttyök összetételének a megállapításával. Feltételezéseik szerint az aszteroida eredeti anyagáról van szó, amely változatlan állapotban maradt fenn a Vesta több mint 4 milliárd évvel ezelőtti megszületése óta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.