A Journal of Urology című szakfolyóiratban közzétett elemzés az egyre gyakoribb robotműtéteket hasonlítja össze a hagyományosabb sebészeti beavatkozásokkal: a nyitott és a laparoszkópos műtétekkel. A laparoszkópos – vagy kulcslyuk-sebészeti – megközelítés kevésbé invazív, és hatékonyabb is, mint a hagyományos, nyitott műtéti eljárások. A robotműtétnek nevezett operációnál egy vagy két apró bemetszésen keresztül juttatják a testbe a műtéthez szükséges eszközt és a kisméretű kamerát. Ezeknél a beavatkozásoknál az alkalmazott szuperpontos eszközök a sebész kezét is helyettesítik, maga az orvos konzolról távvezérli működésüket.
Jim Hu, a bostoni Brigham And Women’s Hospital kutatója csoportjával egy amerikai országos adatbázis 2008 utolsó negyedévére vonatkozó – a rendelkezésre álló legfrissebb – sebészeti adatait elemezte. Az összes prosztataeltávolítás több mint fele robot támogatásával zajlott, 44 százaléka volt nyitott műtét, és csupán 3 százalék volt a laparoszkópos eljárások aránya. A veseműtétek esetében ennél gyakoribb volt a hagyományosabb módszerek aránya a robotműtéttel szemben.
A prosztataeltávolításon átesett páciensek közül a laparoszkópos és a robotműtétek után senki nem halt meg, míg a nyitott műtét után a páciensek 2 ezreléke hunyt el. A nyitott műtéten átesett férfiak 5 százalékának volt szüksége vérátömlesztésre, míg a laparoszkópos és a robottámogatású beavatkozások esetében csak 2 százalékuknak. A veseműtétek esetében hasonló eredményt mutatott az elemzés.
A költségeket tekintve a robotműtétek voltak a legdrágábbak (átlagosan 10 ezer dollárba – mintegy 2,2 millió forintba – kerültek), ennél 700 dollárral kevesebbet számláztak egy laparoszkópos, és 1100 dollárral egy nyitott műtétes prosztataeltávolításért. A robotműtéttel végrehajtott veseeltávolításért 13 900 dollárt kértek, ami 2700 dollárral haladta meg a laparoszkópos, és 1300 dollárral a nyitott műtét költségét.

Képek és videó is előkerült a tiszavasvári vonatbalesetről