Ókori sisakot találtak a régészek + Képek

Díszes ókori sisakot tártak fel a Haifai-öbölben, amely nagy valószínűséggel egy tehetős görög zsoldosé lehetett.

TK
2012. 03. 01. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aranyozott virágokkal és kígyókkal ékesített bronzsisak a haifai kikötőben végzett fenékkotrás során került napvilágra 2007-ben. A lelet többéves restaurálása következett, majd ezután kezdték el a kutatók vizsgálni az értékes sisakot. Mint kiderült, nagyon hasonlatos ahhoz a 2600 éves sisakhoz, amely az 1950-es években került napvilágra az olasz Giglio szigete közelében – olvasható a LiveScience tudományos hírportálon.

„A korai görög fegyverzet egyik legdíszesebb darabjáról van szó” – hangsúlyozta Jakob Sarvit, az izraeli örökségvédelmi hatóság tengeri régészeti osztályának vezetője.

Mint kifejtette, a görög harcos igen tehetős személy lehetett, hiszen kevesek engedhettek meg maguknak egy ilyen díszes sisakot. Azt nem lehet tudni, hogy hol készült a sisak, de valószínűsítik, hogy a modern kori Törökország területén, az ión kolóniák valamelyikéről származik.


Készítésének idején, Kr. e. 600 táján egyre-másra létesültek görög kolóniák a Földközi-tenger és a Fekete-tenger partvidékén. Arról viszont nincs adat, hogy ilyen kolónia létezett volna a mai Izrael területén, ami arra utal, hogy olyan görög harcos lehetett egykoron a tulajdonosa, aki II. Nékó, Kr. e. 610 és 594 között uralkodó egyiptomi fáraó zsoldoshadseregének tagja lehetett. Az uralkodó közel egy évtizeden át folytatott hódító hadjáratokat a térségben, a meggyengült Asszíria felosztásában kívánt részt venni, illetve ütközőzónát létrehozni Babilon és Egyiptom között. Harcaiban idegen, nagyrészt ión zsoldosok segítették.

Azt nem lehet tudni, hogy a sisak hogyan került a Haifai-öböl fenekére – elképzelhető, hogy tulajdonosa a vízbe ejtette, miközben hajója a kikötőbe tartott. Előfordulhat, hogy a görög harcost hajójával együtt elnyelte a tenger, így az ókori gálya még felfedezésre vár a Haifai-öböl mélyén. Nem zárható ki annak a lehetősége sem, hogy a sisakot akkor vesztette el a harcos, amikor II. Nékó serege a babiloniaktól elszenvedett vereség után menekülésre kényszerült.

A restaurált sisakot a haifai nemzeti tengerészeti múzeumban állították ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.