A szén-dioxid levegőben mért koncentrációja 2011-ben ért el rekordot: 390 ppm-nyi (részecske per millió, azaz a keresett komponens egymillió egységre jutó részecskeszáma) mennyiséget. Ez az érték lényegesen nagyobb, mint az elmúlt 800 ezer évben – ebben az időszakban ugyanis a mennyiség 170 és 330 ppm között mozgott számítások szerint.
A legmelegebb évek rangsorában 2011 a tizenegyedik helyre került – olvasható a klímaállapotot bemutató 2012-es tanulmányban, amelyet szerdán mutattak be az ausztrál CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) kutatóintézetben. Ebben a tekintetben szintén a 2010-es év hozott rekordot – a mérések 1880-as kezdete óta az volt a legmelegebb év az átlaghőmérséklet alapján. A mérések óta jelzett 13 legmelegebb évet az utóbbi másfél évtizedben jegyezték fel.
„A Föld geológiai történetében nagyon ritkán tapasztalhatók ilyen nagyságrendű változások” – mondta Karl Braganza, az ausztrál meteorológiai szolgálat éghajlat-megfigyeléssel foglalkozó részlegének vezetője. A jelenségért szerinte a szén, az olaj és más fosszilis energiahordozók égetése a felelős.
A tengerszint tavaly átlagosan 210 milliméterrel volt magasabb az 1880-ban mérteknél. A változásban azonban több tényező is szerepet játszik. Ausztráliában azonban különösen erősen mutatkozott a tengerszint emelkedése: 1993 óta háromszor olyan léptékű volt, mint a világátlag.
Ausztrália más időjárási adatokat tekintve is megsínyli az éghajlatváltozást: az átlaghőmérséklet 1910 óta 0,75 Celsius-fokkal emelkedett, a száz évvel ezelőtti adatokhoz képest ez már 1,1 fokos különbség. 2070-ra az 1980–1999-es időszakhoz képest 1–5 fokkal lehet magasabb az átlaghőmérséklet a kutatók szerint.
„Mindez azért történik, mert fosszilis energiahordozókat hozunk a felszínre, és mindet el is égetjük” – mondta Braganza. Ausztrália a világ legnagyobb szénexportőrének számít, és az egy lakosra jutó 20,5 tonna szén-dioxid-kibocsátással a legnagyobb klímaszennyező is egyben. Az ország az áram nyolcvan százalékát szénből nyeri.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak