Sok mindenre rávilágított az ürülék vizsgálata

A barlangi hiéna genomját és étrendjét kutatták megkövesedett ürülék segítségével.

WA
2012. 03. 28. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A barlangi hiéna körülbelül egymillió éven át élt Eurázsia területén, mielőtt kihalt volna 10-30 ezer évvel ezelőtt. A ragadozók testtömege negyedével múlta felül a modern kori hiénákat, lényegesen erőteljesebb volt a harapásuk is, mint távoli rokonaiké – olvasható a LiveScience tudományos hírportálon. Jean-Marc Elalouf, a Saclay-i Biotechnológiai Kutatóintézet tudósa kollégáival a Francia Pireneusok egyik barlangjában kilenc egyedtől származó megkövesedett ürüléket gyűjtött össze. A vizsgálatok során két egyedtől származó mintákban 90 millió DNS-töredéket sikerült szekvenálni.

A kutatókat mindenekelőtt az anyai ágon öröklődő úgynevezett mitokondriális DNS érdekelte. Az így kapott adatokat összevetették a jelenlegi fajok mitokondriális DNS-ével, s a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a pleisztocén kori ragadozó a modern foltos hiénának őskori alfaja, viszont kevésbé rokonítható a csíkos hiénával.

„Helyesebb lenne jégkorszaki foltos hiénának nevezni” – vélekedett Cajus Diedrich német paleontológus, aki nem volt részese a kutatásnak.

A DNS-vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a barlangi hiéna leginkább gímszarvassal (Cervus elaphus) táplálkozott. A tudósok már korábban is feltételezték ezt a gímszarvascsontokon talált harapások alapján, de a genetikai vizsgálatok szolgáltatták az elmélet első közvetlen bizonyítékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.