„Szellemvadász” sárkány koponyájára bukkantak

Százhúszmillió éve élt „szellemvadász” sárkány koponyáját tárták fel Kína északkeleti részén.

WA
2012. 03. 26. 19:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leletről a Naturwissenschaften áprilisi számában jelenik meg tanulmány.

A Guidraco venator, vagyis a „szellemvadász” egy „rendezetlen” fogazatú pteroszaurusz volt, maradványai a kora kréta időszaki lelőhelyről, a csiufotangi (Jiufotang) formációból kerültek elő Liaoning tartományban.

Szárnyfesztávolsága elérte a 4-4,5 métert, s koponyáján valószínűleg a repülést segítő csonttaréjjal büszkélkedett. Vélhetően halakkal táplálkozott, erre engednek következtetni a koponya mellett talált, halcsigolya-darabkákat tartalmazó koprolitdarabkák (fosszilizálódott ürülék). Másrészt a harminc centiméteres csőre végén meredező 5 centiméteres, tűhegyes fogak kiválóan alkalmasak voltak a halfogásra.

„A »szellemvadász« nagy hasonlóságot mutat a Brazíliában feltárt Ludodactylus pteroszaurusszal” – hangsúlyozta Vang Hsziaolin (Wang Xiaolin), a fosszíliát felfedező kínai–brazil expedíció vezetője. Mint a paleontológus rámutatott, a kora kréta kori pteroszauruszok némelyike Ázsiából származhatott, majd később vándoroltak más térségekbe, például Brazíliába.

„A Guildraco előfordulási helye egybecseng ezzel a hipotézissel” – mutatott rá Alexander Kellner, a Rio de Janeiró-i Szövetségi Egyetem paleontológusa, a tanulmány társszerzője.

Vang Hsziaolin szerint elképzelhető, hogy a pteroszaurusz kénytelen volt elhagyni a csiufotangi formációt, nem bírván a versenyt a madarakkal, amelyek szintén hallal táplálkoztak.

A pteroszauruszok (Pterosauria) – „szárnyas gyík” – repülő őshüllők rendje volt, amelyek a késő triász kortól a kréta időszak végéig éltek. A pteroszauruszok voltak az első gerincesek, amelyek szert tettek a repülés képességére. A korai fajoknak hosszú, fogakkal teli állkapcsa volt és hosszú farka, a későbbi formák esetében a farok jelentősen megrövidült és voltak olyan fajok, amelyeknél a fogak is hiányoztak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.