Teljesen ismeretlen fajokat mutatnak be

Kiállítják azokat az ötszázmillió évesnél idősebb ritka fosszíliákat, amelyeket Ausztráliában, az úgynevezett Emu Bay-palában tártak fel.

BL
2012. 03. 25. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leleteket az adelaide-i Dél-Ausztráliai Múzeum szombaton kezdődött paleontológiai hete alkalmából láthatják az érdeklődők. Az Emu Bay-pala egyike a világ három olyan lelőhelyének, ahol az 542 millió évvel ezelőtt kezdődött kambriumi földtörténeti időszakból maradtak fenn fosszíliák, köztük puhatestűek lenyomatai. A másik két lelőhely a Kanadában, a Sziklás-hegységben lévő Burgess-pala, valamint a kínai Csengcsiang – ismertette az ABC ausztrál hírportál.

A nemzetközi feltárások hat éve kezdődtek az Emu Bay-palában, a vizsgált lelőhely az 542 millió és 513 millió évvel ezelőtti időszakból származik. „Eddig harminc fajt azonosítottunk, és további 50–80 fajt kell leírnunk” – mondta el Jo Bain, a Dél-Ausztráliai Múzeum paleontológusa, aki hangsúlyozta, hogy a tudomány számára teljesen ismeretlen fajokról van szó. „Közülük némely oly fura, hogy időnként egyszerűen nem hiszünk a saját szemünknek” – fogalmazott a paleontológus.

A kambrium az első olyan földtörténeti időszak, amelyből a tengeri szivacsoknál és medúzáknál bonyolultabb élőlények fosszíliái maradtak fenn. Egyes elképzelések szerint a kambriumban hirtelen mintegy ötven élőlénytörzs jelent meg úgy, hogy a legtöbbjük elődeiről nem is tud semmit a tudomány. Az organizmusoknak ezt a földtörténeti mértékkel gyors kirajzását kambriumi robbanásnak nevezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.