Veszélyben az űrhajósok?

Agy- és szemproblémák mutathatók ki azoknál az asztronautáknál, akik legalább egy hónapot az űrben töltöttek – állapították meg amerikai kutatók.

TK
2012. 03. 13. 13:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Radiology című szakfolyóiratban közzétett tanulmányhoz 27 olyan űrhajós mágneses rezonanciás (MRI) felvételeit elemezték, akik átlagosan 108 napot töltöttek el az űrben, vagy űrhajó fedélzetén, vagy a Nemzetközi Űrállomáson.

Az űrhajós missziók jellemzően néhány hétig tartottak, míg a Nemzetközi Űrállomáson akár hat hónapot is eltöltöttek a legénység tagjai. Egy űrhajósokat szállító Mars-misszió – amennyiben a közeljövőben valósulna meg – másfél évig tartana.

Azoknál az űrhajósoknál, akik összesen legalább egy hónapot eltöltöttek az űrben, a kutatók különböző szövődményeket találtak, amelyek hasonlatosak egy olyan szindróma tüneteihez, amelyet az agyat ért ismeretlen eredetű, koponyán belüli nyomás okoz.

A tünetek között van a látóideg körüli többlet agy-gerincvelői folyadék megjelenése. Ezt a szövődményt a tanulmányozott űrhajósok 33 százalékánál tapasztalták. A szemgolyó hátuljának ellaposodását az asztronauták 22 százalékánál figyelték meg. Tizenöt százalékuknál domborodott ki a látóideg, és 11 százalékuknál mutatkozott elváltozás a látóidegek között elhelyezkedő agyalapi mirigyben, valamint annak aggyal való összeköttetésében.

„A mikrogravitáció által kiváltott koponyán belüli nyomásnövekedés elméleti kockázati tényezőt jelent, és a hosszú távú űrutazások lehetséges határát” – mondta Larry Kramer kutatásvezető, a Texasi Egyetem munkatársa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.