A Londoni Egyetem, valamint a chicagói Fields Természettudományi Múzeum kutatói azt fedezték fel, hogy a kréta időszakban (145–65 millió évvel ezelőtt) a bozót- és erdőtüzek sokkal gyakoribbak voltak, mint korábban feltételezték – olvasható a tanulmányt ismertető Science Daily tudományos hírportálon.
A kutatók az elszenesedett növények maradványaiból képződött faszénrétegeket vizsgálták. Az adott időszakban a globális hőmérséklet lényegesen magasabb volt, mint manapság, miként nagyobb volt a légkör oxigéntartalma is. Az erdő- és bozóttüzeket villámlások okozhatták, és bár a növények nedvességtartama nagyobb volt, mint jelenleg, a tűz gyorsan terjedt, mivel kiválóak voltak az égés feltételei.
A vizsgálatok kimutatták, hogy a faszénlerakódások gyakran dinoszauruszfosszíliákkal együtt kerülnek elő. „Mielőtt elkezdtem kutatásaimat a kanadai Dinoszaurusz Tartományi Parkban, nem volt tudomásunk faszénrétegekről. Én mindenütt találtam ilyen rétegeket, méghozzá rengeteg dinoszauruszfosszíliával együtt” – hangsúlyozta Sarah Brown, a tanulmány vezető szerzője.
A továbbiakban a paleontológusok azt vizsgálják majd, hogy a tűzvészek milyen hatással voltak a dinoszauruszközösségekre.
A Dinoszaurusz Tartományi Park (Dinosaur Provincial Park) Kanada Alberta tartományának egyik világörökségi helyszíne. A park a Red Deer folyó völgyében helyezkedik el, és feltűnően kietlen, víz és szél koptatta felszínéről ismert. A világ egyik legnagyobb dinoszauruszmaradvány-lelőhelye. Harminckilenc dinoszauruszfajt fedeztek fel ott, és több mint ötszáz példányt adtak át a világ múzeumainak.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető